Materiał Partnera

Antykwariat – miejsce pachnące historią

Antykwariat – miejsce pachnące historią

Tradycyjny antykwariat kojarzy nam się z małym sklepikiem, w którym panuje niepowtarzalny klimat, a sprzedawca jest pasjonatem kochającym swoją pracę. Rozwój Internetu sprawił, że część tego typu handlu znalazła się również tam. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze starymi zdjęciami i książkami. Na szczęście takie miejsca nadal istnieją.

Drugie życie

Prowadzenie antykwariatu wiąże się z miłością do książek, ale niezbędna jest też wiedza  humanistyczna i koneserska. Podstawowym typem towaru, który możemy tam spotkać, są oczywiście książki. Często wyszukiwane na targach staroci, odkupowane od klientów lub odnalezione gdzieś na strychu. Zdarzają się też nowe wydawnictwa, jednak zdecydowana większość oferowanego towaru jest używana. Sami odwiedzający są bardzo różni, podobnie jak różne są przedmioty, których poszukują. Część klientów odwiedza antykwariat książkowy w nadziei na zakup interesującego tytułu w bardziej atrakcyjnej cenie. Jest też grupa bywalców, którzy poszukują rzadkich egzemplarzy i tzw. białych kruków. Do prawdziwych skarbów należą również starodruki, które ukazały się nawet 200 i więcej lat temu, co sprawia, że mają ogromną wartość. Sprzedaż książek to nie jedyna propozycja antykwariatów. Jest w Warszawie miejsce, gdzie oprócz szerokiej gamy różnorodnych wydawnictw poszukiwacze odnajdą również stare zdjęcia, mapy, stare dokumenty wojskowe, pocztówki, starodruki, stare odznaczenia oraz wiele więcej wartościowych przedmiotów. Tym miejscem jest Tom. Antykwariat mieszczący się przy ulicy Żelaznej 91. Początki jego działalności sięgają 1992 r. Prowadzona jest w nim zarówno sprzedaż, jak i skup książek. Antykwariat Tom jest także organizatorem aukcji, podczas których można nabyć pozycje atrakcyjne nie tylko dla kolekcjonerów, ale również dla laików. Doświadczona kadra, która chętnie dzieli się swoją wiedzą, doradzi i pomoże w odnalezieniu interesującego przedmiotu. Dzięki takim miejscom stare książki, mapy, zdjęcia i inne wiekowe przedmioty mają szansę na swoje drugie życie.

Antykwaryczne aukcje książek

Tego typu aukcje to specjalnie organizowana sprzedaż książek antykwarycznych w drodze publicznej licytacji. Często podczas takich licytacji sprzedawane są bardzo cenne wydawnictwa, które nie są dostępne w tradycyjnym obrocie antykwarycznym. Pełna oferta wraz z cenami książek podlegających licytacji publikowana jest w specjalnie wydawanym katalogu aukcyjnym, który rozsyłany jest do potencjalnych uczestników. Są to przede wszystkim biblioteki, instytucje naukowe, bibliofile, naukowcy itp. Tego typu wydarzenia organizowane są przez największe antykwariaty, zazwyczaj dwa razy do roku. Ceny sprzedawanych tam książek mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy pamiętać jednak, że nie zawsze oddają one ich prawdziwą wartość.

Antykwariaty to nie tylko miejsca, gdzie można kupić rzadką, ciekawą lub poszukiwaną książkę. Trafiają tam również przedmioty, które przez nieświadomych właścicieli mogłyby być wyrzucone na śmietnik. A często są one cząstką historii, którą udaje się ocalić właśnie dzięki takim miejscom.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz