Artykuł sponsorowany

Anteny i dekodery, czyli jak odbierać cyfrową telewizję naziemną

Anteny i dekodery, czyli jak odbierać cyfrową telewizję naziemną

Analogowa telewizja przeszła do historii w lipcu 2013 roku, kiedy to do użytku weszła naziemna telewizja cyfrowa tzw. DVB-T. Przejście z analogowego strumieniowania dźwięku i obrazu, na cyfrowy przyniosło same plusy – jakość jest nieporównywalnie lepsza, a ponadto jest to całkowicie darmowe. Dzięki standardowi DVB-T mamy łatwy dostęp do licznych kanałów krajowych oraz lokalnych. Jak oglądać darmową telewizję? Wyjaśniamy!

Jak to działa, czyli kilka słów o technologii

Telewizja DVB-T to bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego chętnie korzysta bardzo wiele osób. I nic w tym dziwnego, bo odbieranie programów przesyłanych cyfrowo jest proste: o ile zadbamy o sprzęt zgodny z międzynarodowy standardem MPEG-4. Aby móc oglądać zakodowane w tym standardzie treści niezbędna jest antena do odbierania sygnału oraz dekoder. Obecnie większość nowych telewizorów posiada wbudowany fabrycznie tuner DVB-T, więc bez problemu odbiorą cyfrową telewizję naziemną.

Posiadacze starszych telewizorów produkowanych przed 2011 rokiem wcale nie muszą jednak łapać za portfele i biec do sklepu w celu wymiany na nowszy model. Wystarczy zainwestować w zewnętrzny dekoder DVB-T, który kosztuje kilkadziesiąt złotych oraz kabel HDMI lub SCART. Taki zestaw pozwoli odbierać darmowe kanały kodowane w standardzie MPEG-4. Telewizja naziemna do działania wymaga również anteny satelitarnej.

Odpowiednia antena – co warto wiedzieć?

Dobra wiadomość – nie ma konieczności wymiany starej anteny, która służyła do odbioru telewizji analogowe, bo cyfrowa emitowana jest na tej samej częstotliwości. Jednak warto zrobić jej przegląd, zwłaszcza kiedy pojawiają się zakłócenia w odbiorze sygnału. Rozsądnie jest zwrócić się wtedy o pomoc do firm oferujących serwis antenowy jak na przykład FHU Ant-Sat Artur Herman. Fachowcy ustalą, dlaczego antena nie działa jak należy i co można z tym zrobić.

Najczęściej wystarczy drobna korekta ustawienia anteny lub podniesienie jej wyżej, jednak jeśli to nie pomoże warto przemyśleć wymianę starej anteny na nowoczesny model zgodny ze standardem DVB-T. Anteny dostępne na rynku posiadają kilka parametrów m.in. zysk i polaryzacja anteny oraz szerokość wiązki. Na podstawie tych trzech wskaźników monterzy będą w stanie dobrać model anteny, który sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego domu.

Instalacja anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest wymagającym zadaniem. Często trzeba ustalić gdzie znajduje się nadajnik, aby odpowiednio ustawić antenę. Problem zaczyna się kiedy nadajnik znajduje się daleko, bo trzeba poradzić sobie ze słabszą mocą sygnału oraz przeszkodami, które napotyka on po drodze. W takich momentach przydaje się wieloletnie doświadczenie w montażu anten satelitarnych. Nie wszystko musimy robić sami, więc czasem warto zaufać profesjonalistom. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz