Materiał Partnera

Analizy finansowe przedsiębiorstw

Analizy finansowe przedsiębiorstw

Biura rachunkowe dzisiaj nie tylko skupiają się na usługach księgowo-rachunkowych, czy kadrowo-płacowych. Nie świadczą one również tylko pomocy w zakresie doradztwa podatkowego. Obecnie wielokrotnie są one również gotowe na przeprowadzenie wnikliwych analiz finansowych przedsiębiorstw, które pozwalają wyznaczyć strategie rozwojowe, produktowe, czy nawet marketingowe.

Czym jest analiza finansowa?

Za analizę finansową uważa się złożony proces badania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, na podstawie jego wyników gospodarczych, a także zapisów w księgach rachunkowych, czy sprawozdaniach finansowych (lub w księgach przychodów i rozchodów w przypadku księgowości uproszczonej mniejszych podmiotów gospodarczych). Istotne jest również przyjęcie do analizy czynników zewnętrznych, zarówno makro, jak i mikrootoczenia. Ważne jest zatem uwzględnienie relacji z kontrahentami, kredytodawcami, inwestorami, audytorami, czy też wykorzystywanie danych dotyczących koniunktury ekonomicznej lokalnego, jak i krajowego rynku. W tym celu, na potrzeby analiz finansowych, dokonuje się również badań danych statystycznych GUS, czy NBP!

Po co stosowana jest analiza finansowa?

Analiza finansowa wykorzystywana jest zawsze w jednym celu. Jest nim pozyskanie takich informacji, które pozwolą na wdrożenie nowych, wydajniejszych strategii firm, z jednoczesną minimalizacją ryzyk inwestycyjnych, czy też podatkowych. Przede wszystkim analiza ma zatem pomóc przedsiębiorstwom się rozwijać. W przypadku mniejszych podmiotów ważne jest samo zrozumienie działań gospodarczych na rynku tak, aby móc wdrożyć odpowiednią strategię produktową i wyjść z produktami do klientów, które przyniosą największe korzyści finansowe. Większe firmy, potrzebują analiz finansowych do bardziej złożonych procesów. Mowa o restrukturyzacji organizacji, o optymalizacjach podatkowych, czy o nacjonalizacjach, czyli wchodzeniu na rynki zagraniczne. Często analiza finansowa, jest również częścią tzw. due diligence.

Komu zlecić przeprowadzenie analiz finansowych?

Analizy finansowe mogą przeprowadzać niezależni ekonomiści, audytorzy, czy też doradcy podatkowi. Często również gwarantują je biura rachunkowe i to ich ofertą warto się zainteresować! Dlaczego te podmioty pomogą nam najskuteczniej? Przede wszystkim dlatego, że to one dla setek firm prowadzą ich księgowość pełną lub uproszczoną, a to pozwala doskonale poznać branże i ciągle zmieniające się środowiska rynkowe. Eksperci z biur rachunkowych to zatem praktycy, którzy przy tworzonych analizach finansowych łączą również swoją bogatą wiedzę teoretyczną w zakresie prawa, administracji, czy ekonomii. Warto zatem zaufać m.in. Biurowi Podatkowemu AM (Anny Matysiak i Anety Maślanki), które posiada ważne certyfikaty Ministerstwa Finansów, czy też ubezpieczenie OC, dotyczące prowadzenia ksiąg. Z pełną ofertą tegoż biura, warto zatem zapoznać się na dedykowanej stronie www! 

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Cechowa 20
tel. 606 200 543
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz