Artykuł sponsorowany

Amfibia – pływający samochód o wielu możliwościach

Amfibia – pływający samochód o wielu możliwościach

Amfibia to pojazd kołowy lub gąsienicowy, mogący poruszać się zarówno po lądzie, jak i po wodzie. Jak wygląda i jak działa amfibia? Kiedy ją wynaleziono? W jakich sytuacjach może być stosowana? Poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania oraz najnowsze osiągnięcia konstruktorów w zakresie produkcji pojazdów, które zapewniają sprawną komunikację na ziemi oraz w wodzie.

Amfibia – jak wygląda i jak działa?

Amfibie mogą przyjmować różny wygląd i rozmiary. Niekiedy poruszają się za sprawą napędu kołowego, przypominając zwyczajny samochód terenowy, innym razem są pojazdami gąsienicowymi o wyglądzie wojskowego transportera. Amfibie niekiedy mogą być również przystosowane do poruszania się w powietrzu, przyjmując postać tak zwanych wodnosamolotów lub hydroplanów.

Pierwsza amfibia została skonstruowana na początku XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, a jej konstrukcja była przez kolejne lata udoskonalana, głównie przez wojsko. To właśnie z armią zazwyczaj kojarzone jest wykorzystanie tego pojazdu. Wojskowe amfibie to często olbrzymie pojazdy o bardzo dużej ładowności. Znane jest też wykorzystanie amfibii przez pracowników straży przybrzeżnej oraz w ratownictwie, szczególnie podczas powodzi, huraganów i innych podobnych klęsk żywiołowych.

Współcześni konstruktorzy coraz częściej prezentują prototypy amfibii – aut przyszłości. Modele te zwykle wyglądem przypominają typowe samochody osobowe, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych silników i innowacyjnych rozwiązań są w stanie poruszać się zarówno po lądzie, jak i po wodzie coraz szybciej i stabilniej. Również Polacy nie pozostają bez zasług na tym polu – firma Kama Eco Group Silesian Seaplane Company Sp. z o.o. we współpracy z brytyjską marką Dutton wyprodukowała autorski model amfibii o nazwie KAMA SP-2.

Polska amfibia o wielu zastosowaniach

Amfibia KAMA SP-2 wygląda jak solidny samochód terenowy lub SUV. Zarejestrowana może być zarówno jako pojazd drogowy, jak i jednostka pływająca. Na lądzie osiąga prędkość do 140 km/h, radząc sobie świetnie nawet w trudnym terenie, w wodzie zaś porusza się z maksymalną prędkością 8 km/h. Wjazd do wody nie wymaga żadnego przygotowania.

Amfibia KAMA SP-2 może być przystosowana do przewozu dwóch lub czterech osób, wyposażona jest także w przestrzeń bagażową. Pływający samochód jest wykorzystywany przez pracowników firmy do przeprowadzania zabudowy, serwisu i nadzoru układów pomiarowych na przelewach burzowych do rzek. Może też z powodzeniem sprawdzić się jako pojazd ratowniczy, patrolowy oraz rekreacyjny. Wyposażony jest w sprzęty i akcesoria niezbędne zarówno podczas poruszania się na lądzie, jak i w wodzie. Ponadto posiada rozbudowane wyposażenie multimedialne, w tym nawigację, komputer pokładowy, Internet, telewizję naziemną, radio, kompas czy noktowizyjną kamerę cofania. Konstrukcja samochodu umożliwia również jego przystosowanie do potrzeb użytkowników oraz dalszą rozbudowę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz