Artykuł sponsorowany

Alimenty na dziecko – co warto wiedzieć przed złożeniem pozwu?

Alimenty na dziecko – co warto wiedzieć przed złożeniem pozwu?

Nawet jeśli małżonkowie rozstają się w zgodzie, rozwody zazwyczaj są bardzo przykrym wydarzeniem. To szczególnie trudna sytuacja, gdy para miała wspólne, małoletnie dzieci. Dla najmłodszych rozwód jest jednoznaczny z rozpadem rodziny. Natomiast pod względem prawnym pojawiają się dodatkowe kwestie niezbędne do rozstrzygnięcia, takie jak chociażby podział władzy rodzicielskiej czy przyznanie alimentów. Jak wygląda postępowanie alimentacyjne?

Kto ma prawo ubiegać się o alimenty?

Alimenty to mówiąc najogólniej świadczenie pieniężne przysługujące najbliższym członkom rodziny, którego głównym założeniem jest zapewnienie uprawnionym środków niezbędnych do życia.  W przeważającej większości alimenty są płacone przez rodzica na rzecz dziecka. W polskim prawie wymóg płacenia alimentów nazywa się obowiązkiem alimentacyjnym. I właśnie taki obowiązek ciąży na rodzicach, którzy muszą zapewnić swoim dzieciom środki utrzymania oraz wychowania. Zazwyczaj pozew o alimenty składa rodzic, pod którego opieką pozostaje małoletni. Jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletniości, a dopiero, gdy jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Dlatego o alimenty może wystąpić także samo dziecko, jeśli skończyło 18 lat i wciąż się uczy.

Pozew alimentacyjny

Standardowa procedura alimentacyjna wymaga złożenia do sądu pozwu. Musi on zawierać wszelkie podstawowe dane osobowe oraz adresowe zarówno powoda, jak i pozwanego, kwotę alimentów, a także uzasadnienie roszczenia. Oprócz tego do pozwu należy dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,

  • wyrok rozwodowy (o ile składamy pozew np. o podwyższenie alimentów zasądzonych przy rozwodzie) lub akt ślubu,

  • zaświadczenie o wysokości zarobków powoda,

  • dokumenty potwierdzające koszty utrzymania dziecka.

Pozew oraz wszelkie dołączone do niego załączniki, należy przygotować w dwóch egzemplarzach – dla sądu oraz pozwanego. Dokumenty składa się w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka lub pozwanego rodzica.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda sprawa alimentacyjna jest rozstrzygana indywidualnie. Ustalając wysokość alimentów, sąd bierze pod uwagę możliwości finansowe rodzica oraz usprawiedliwione potrzeby dziecka. Chociaż sprawy alimentacyjne należą do tych łatwiejszych, zawsze warto zasięgnąć porady specjalistów. Radca prawny Aneta Wasiluk oprócz doradztwa prawnego oferuje także pomoc w sporządzeniu wszelkich wniosków i pism procesowych, jak również reprezentowanie przed sądem. Ponadto radca pomaga w postępowaniach o zmianę wysokości alimentów, związanych z żądaniem ich podwyższenia lub zmniejszenia lub o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Każdy z rodziców małoletniego może złożyć taki wniosek, jeżeli zmieniły się (zmniejszyły lub zwiększyły) możliwości majątkowe zobowiązanego lub uprawnionego, i/lub też zmieniły się koszty utrzymania i wychowania dziecka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz