Materiał Partnera

Alimenty dla rodziców – kiedy dorosłe dzieci muszą je płacić?

Alimenty dla rodziców – kiedy dorosłe dzieci muszą je płacić?

Każdy słyszał o alimentach, które rodzice, niemieszkający z rodziną, muszą płacić na dzieci. Niewiele osób wie jednak, że obowiązek alimentacyjny działa w dwie strony – to znaczy, że pieniądze na rodziców czasem muszą także łożyć dorosłe dzieci. W jakich sytuacjach może to mieć miejsce? Kto decyduje o konieczności płacenia alimentów na rodziców przez dorosłe dzieci? Odpowiedzi poznacie, czytając nasz krótki poradnik.

Alimenty – na utrzymanie

Obowiązek alimentacyjny dotyczy krewnych w linii prostej, linia ta biegnie w dwie strony: od rodziców do dzieci i od dzieci do rodziców. Dlatego czasem to właśnie potomstwo musi łożyć na swoich dorosłych opiekunów. Alimenty mają dostarczyć środków niezbędnych do utrzymania. Rodzice mają prawo domagać się alimentów od dorosłych dzieci, jednak ten obowiązek w przypadku potomstwa zależy od wielu czynników. Po pierwsze, rodzice muszą znajdować się w tak zwanym stanie niedostatku. Dzieci natomiast muszą mieć stabilną sytuację finansowo-dochodową, by obowiązek alimentacyjny został na nie nałożony. Na możliwości zarobkowe u dzieci składa się nie tylko wynagrodzenie zarobkowe i ewentualne premie, ale też renta, emerytura, odsetki z akcji oraz właściwie wszelki inne dochody. Alimenty orzeka sąd, dlatego, jeśli chcemy je zdobyć, powinniśmy korzystać z pomocy odpowiedniej kancelarii prawnej, takiej jak na przykład Kancelaria Adwokacka Marcina Okrucińskiego.

Obowiązki wobec rodziców

Alimenty płacone przez dzieci na rzecz swoich rodziców są rzadkością. W większości rodzin, dorosłe potomstwo, samo dba o to, by jego rodzicom niczego nie brakowało. Wiele dzieci zabiera swoich starszych lub schorowanych rodziców do własnego domu, lub dostarcza im niezbędnych środków na godne życie. Jeśli jednak tak nie jest, a dzieci w oczywisty sposób nie wspierają finansowo rodziców w trudnej sytuacji materialnej, sąd może zasądzić alimenty na rodziców. Warto wiedzieć, że taki obowiązek alimentacyjny może zostać wykonany nie tylko poprzez przekazywanie rodzicom pieniędzy. To może być także żywność, leki i ubrania, a zimą na przykład opał. To istotne, ponieważ niektóre dzieci obawiają się przekazywania rodzicom pieniędzy, ze względu na ich nałogi. Warto też wiedzieć, że to rodzice mogą wybrać dziecko, od którego będą chcieli pozyskać alimenty, jednak sąd może stwierdzić, że ten obowiązek ma zostać rozdzielony także na rodzeństwo. Pamiętajmy też, że jeśli rodzice nie zajmowali się nami odpowiednio, a teraz żądają pieniędzy na utrzymanie, mamy prawo się przed tym bronić – najlepszą strategię opracujemy z pomocą dobrego adwokata.

Oceń artykuł (5)
4.2
Komentarze
Dodaj komentarz