Materiał Partnera

Akumulator żelowy – czym się cechuje i jakie ma zastosowanie?

Akumulator żelowy – czym się cechuje i jakie ma zastosowanie?

Jednym z najważniejszych elementów pojazdów jest akumulator. Niezależnie od tego, czy są to samochody osobowe, dostawcze, czy motocykle, muszą być one wyposażone w akumulator. Akumulator jest odpowiedzialny przede wszystkim za rozruch silnika w pojeździe. Dlatego w celu uniknięcia problemów z jego działaniem zaleca się kupno akumulatora wysokiej jakości. Jednym z popularnych rodzajów akumulatorów jest bateria żelowa.

Czym cechuje się akumulator żelowy?

Akumulator żelowy charakteryzuje się wysoką szczelnością. Ta właściwość sprawia, że dobrze znosi on przewożenie w każdej pozycji. Przewodnikiem prądu w akumulatorze żelowym jest żel oparty na krzemionce. Z kolei kratki wykonane z antymonu służą jako kolektory. W akumulatorach żelowych istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że dojdzie do wycieku substancji podczas jego przechylenia lub uszkodzenia.

Akumulator żelowy cechuje się ponadto innymi cechami, które dają mu przewagę nad innymi rodzajami baterii. Przede wszystkim akumulator żelowy posiada wysoką odporność na samorozładowanie. Nawet, gdy nie używamy go przez kilka miesięcy, w jego wnętrzu wciąż może znajdować się ładunek. Kolejną pozytywną cechą tego typu akumulatora jest to, że nie traci on swoich właściwości w trakcie wielu rozładowań i ładowań. Niestety, w porównaniu do innych typów baterii, akumulatory żelowe cechują się niewielką mocą, która może być jeszcze mniejsza w niskich temperaturach.

Gdzie stosuje się akumulatory żelowe?

Ze względu na właściwości, akumulatory żelowe wykorzystywane są w nowoczesnych gałęziach techniki. Urządzenia te wykorzystuje się między innymi do magazynowania energii w układach fotowoltaicznych. Poza tym akumulator żelowy stosuje się w motoryzacji. Najczęściej tego typu baterie można spotkać w pojazdach jednośladowych. Silniki takich pojazdów nie są zbyt wielkie, dlatego akumulatory GEL w zupełności wystarczają do ich rozruchu. Stosowanie baterii żelowych w pojazdach jednośladowych wzięło się także stąd, że dobrze radzą sobie one w pochyleniu.

Baterie żelowe nie nadają się jednak do rozruchu silników w samochodach. W trakcie dostarczenia prądu o wysokich parametrach, akumulatory te wykazują małą moc, która jest niewystarczająca do uruchomienia silnika samochodowego.

Pozostałe popularne rodzaje akumulatorów

Oprócz akumulatorów żelowych na rynku dostępne są inne rodzaje baterii. W ofercie firmy Auto amper Akumulatory znaleźć można choćby akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ten typ akumulator jest na rynku najdłużej. Ich działanie opiera się na dwóch ołowianych elektrodach, które zanurzone są w elektrolicie. Akumulator kwasowo-ołowiowy ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest parowanie podczas pracy, co sprawia, że uwalniane są z niego szkodliwe substancje. Z kolei zaletą tego typu baterii jest możliwość pełnego naładowania go, gdy jest on „pusty”. Na rynku dość popularny jest także akumulator AGM.

Opracowanie:
Słupsk, Henryka Pobożnego 18a
tel. 59 724 16 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz