Artykuł sponsorowany

Akumulator – praktyczne źródło zasilania

Akumulator – praktyczne źródło zasilania

Akumulatory są dziś bardzo powszechne, co z pewnością jest wystarczającym dowodem ich niezbędności. Te przenośne źródła zasilania uniezależniają nas od gniazdek elektrycznych i pozwalają na korzystanie z dziesiątek rozwiązań elektronicznych z dala od sieci energetycznej.

Akumulatory w powszechnym zastosowaniu

Akumulator jest dziś doskonale znany każdemu posiadaczowi samochodu osobowego, telefonu komórkowego, laptopa i innych tego typu urządzeń, których użytkowanie wymaga zasilania, ale jednocześnie są one przeznaczone do wykorzystania mobilnego. W przeciwieństwie do telewizorów czy lodówek, trudno wyobrazić sobie swobodne korzystanie z telefonu podłączonego przewodem do gniazdka. Podobnie nieprzydatny okazałby się dowolny pojazd na stałe podłączony do zasilania stacjonarnego. Akumulatory są rewolucyjnym rozwiązaniem dostarczającym prąd wszędzie tam, gdzie nie można podłączyć się do sieci. Niestety ta wyjątkowość nie pozostaje bez wad, bowiem pojemność urządzenia bywa ograniczona i od czasu do czasu wymaga ono doładowania. Producenci systematycznie wprowadzają na rynek lepsze, dłużej pracujące modele, zmieniając ich budowę oraz skład elektrolitu. W powszechnym zastosowaniu znajduje się kilka typów akumulatorów sprawdzających się w określonych rodzajach urządzeń.

Typy akumulatorów i podstawowe różnice

Akumulatory dostępne na rynku różnią się substancjami wykorzystywanymi jako elektrolity oraz materiałami, z których wykonano elektrody. Najczęściej spotykane rodzaje akumulatorów to urządzenia ołowiano-kwasowe, niklowo-kadmowe, niklowo-wodorkowe i litowo-jonowe.  W pierwszej grupie prym wiodą akumulatory suche, szczelnie zamknięte w obudowie, która eliminuje wydzielanie się oparów kwasu i nie wymaga uzupełniania poziomu elektrolitu. Takie akumulatory nazywane są bezobsługowymi. Budowa sprowadza się do zanurzenia ołowianych elektrod w kwasie siarkowym, skąd wzięła się nazwa tych modeli. Najpopularniejsze modele tego typu mają napięcie znamionowe 12 V. Z kolei akumulatory niklowo-kadmowe są znacznie słabsze, a ich napięcie znamionowe wynosi zaledwie 1,2 V. Elektrody wykonane z niklu i kadmu łączy elektrolit – wodorotlenek potasu. Podobne napięcie ma trzeci typ akumulatorów, z tym że wyróżnia się on katodą z kadmu i anodą, będąca stopem metali pochłaniających wodór. Elektrolitem również jest wodorotlenek potasu. Popularne w laptopach akumulatory litowo-jonowe mają katodę LiCoO2 oraz anodę z węgla porowatego, zanurzone w rozpuszczonych w rozpuszczalnikach organicznych solach litowych. Napięcie znamionowe wynosi w nich 3,6 V.

Akumulatory żelowe

Jednym z powszechnie stosowanych w praktyce modeli akumulatorów są też modele żelowe. Pomimo samodzielnej nazwy to urządzenia zaliczane do pierwszej grupy akumulatorów ołowiano-kwasowych, z tym że płynny kwas siarkowy został w nich zastąpiony przez żel. Uzyskuje się go przez dodatek do płynnego kwasu specjalnej krzemionki, która zagęszcza ciecz. Podstawową zaletą takich akumulatorów oferowanych między innymi przez sklep GMG. Gabriel Grzelakowski jest ich bezobsługowe funkcjonowanie. W przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów ołowiano-kwasowych modele żelowe są szczelnie zamknięte, a elektrolit nie wymaga uzupełniania wodą destylowaną, kontrolowania gęstości czy poziomu cieczy. Kolejną zaletą jest możliwość ułożenia ich w dowolnej pozycji bez ryzyka wylewania elektrolitu. Takie modele są też bezpieczniejsze, bowiem nie wydzielają gazów. Akumulatory żelowe są lżejsze, mniejsze i bardziej funkcjonalne od tradycyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz