Materiał Partnera

Aktywny wypoczynek dla każdego – eksploracja Dolnego Śląska

Aktywny wypoczynek dla każdego – eksploracja Dolnego Śląska

Wypoczynek wcale nie musi wiązać się z bezczynnym wylegiwaniem się na plaży lub przy basenie. Żeby niczego nie żałować i nie zmarnować swojego urlopu, warto postawić na aktywne zwiedzanie i spędzić nieco czasu na łonie natury. Po dotarciu do docelowych punktów Dolnego Śląska, odstaw samochód i eksploruj teren, wybierając piesze wycieczki lub wypożyczając rowery.

Zacznijmy zwiedzanie – Jelenia Góra

Rozpoczynając swoją podróż po Dolnym Śląsku, warto zacząć od Jeleniej Góry. Pierwszym etapem aktywnego zwiedzania będzie pozostawienie samochodu i piesza wycieczka po zabytkach znajdujących się na terenie miasta. Jeśli wybrane przez nas atrakcje będą rozproszone po całym terenie miasta, można zdecydować się na wypożyczenie rowerów.

Najczęściej odwiedzanymi przez turystów zabytkami w Jeleniej Górze są:

  • Bazylika św. Erazma i św. Pankracego
  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
  • Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła
  • Mur obronny

Na łonie natury – przystanek Bukowiec

Po zwiedzeniu najciekawszych zakątków Jeleniej Góry, rozpoczynamy swoją przygodę z wypoczynkiem na łonie natury. Idealnym przystankiem będzie zatem wieś Bukowiec, gdzie istnieje możliwość wynajęcia drewnianych domków od Bukolik. Domki są w stanie pomieścić 6 osób, dlatego też na wycieczkę można wybrać się nawet większą grupą. Będąc w Bukowcu nie można ominąć Herbaciarni, która została wybudowana na wzór greckiej świątyni. Warto wybrać się także do na spacer po okalającym ją malowniczym parku, a także odwiedzić Stodołę Artystyczną, która słynie z organizacji koncertów oraz wyjątkowych eventów.

Wycieczka rowerowa do Parku Miniatur

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska znajduje się zaledwie 15 minut drogi rowerem od wsi Bukowiec i jest doskonałym przystankiem po drodze do Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy w nim perfekcyjnie wykonane modele zamków, pałaców, ratuszy oraz klasztorów w skali 1:25. Prócz zabytków, artyści stworzyli również miniaturę pasma Karkonoszy wraz ze znaną wszystkim Śnieżką. Bardziej aktywni nie muszą kończyć swojej trasy na Rudawskim Parku Krajobrazowym, a udać się dalej – do Kolorowych Jeziorek. Łączna długość trasy w jedną stronę to około 21km, więc należy wyposażyć się w wodę oraz przekąski.

Rudawski Park Krajobrazowy

Park mierzy ponad 16 tysięcy hektarów, z czego większość pokryta jest lasami. Prócz niesamowitych widoków, można zaobserwować także wiele interesujących gatunków ssaków i ptaków (m.in. wydry, jelenie, borsuki, zimorodki). Jeśli nie planujesz wycieczki do Kolorowych Jeziorek, warto zatrzymać się i spędzić nieco więcej czasu w samym parku. Dla zainteresowanych ornitologią, doskonałym pomysłem będzie zabranie ze sobą lornetki.

Karkonoski Park Narodowy

Nieco dalej, bo około 30 minut drogi rowerem od Bukowca znajduje się Karkonoski Park Narodowy. W tym wypadku lepiej pod sam park dojechać samochodem, zwłaszcza będąc osobą o umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu roku. Z Bukowca bez problemu dotrzemy rowerem do najpopularniejszych szlaków turystycznych, takich jak np. Główny Szlak Sudecki, lecz dalsza piesza wycieczka może być męcząca, a należy pamiętać, że trzeba będzie jeszcze wrócić rowerem z powrotem do Bukowca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz