Artykuł sponsorowany

Agro-Finanse: jaką ewidencję musi prowadzić rolnik ryczałtowy?

Agro-Finanse: jaką ewidencję musi prowadzić rolnik ryczałtowy?

W 2000 roku rolnicy zostali objęci podatkiem VAT. Ustawodawca wyróżnił dwie kategorie - ryczałtowców oraz rolników opodatkowanych na zasadach ogólnych. Ci pierwsi są zwolnieni z płacenia podatku od towarów i usług. Drudzy mogą naliczać VAT, ale mają prawo do odliczenia podatku od towarów uiszczonego przy zakupie towarów i usług niezbędnych do produkcji. Sprawdźmy, co na ten temat mówi ekspert rolniczy.

Rozliczenia podatku VAT dla rolnika ryczałtowego

Rolnikowi ryczałtowemu, który dokonuje dostawy produktów rolnych dla VAT-owca, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywanych środków do produkcji opodatkowanych na 7%. Jak wskazuje specjalista ds. księgowości, jedynym obowiązkiem ryczałtowca jest przechowywanie faktur otrzymanych od nabywcy przez okres 7 lat. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych podatek wynosi odpowiednio 5% w przypadku dostaw produktów roślinnych i 8%, jeżeli dostawa dotyczy produkcji zwierzęcej. Przy zakupie artykułów niezbędnych do wykonania czynności opłaca się podatek VAT w wysokości 23%. Różnica między kwotą VAT od sprzedaży a kwota VAT od zakupu stanowi nadwyżkę do zwrotu dla rolnika. Obowiązkiem producenta rolnego jest prowadzenie ewidencji VAT i comiesięczne lub kwartalne składanie deklaracji w Urzędzie Skarbowym.

Przejście na VAT rolniczy – wskazówki

Wszyscy rolnicy mają możliwość rozliczania się według zasad ogólnych VAT. W tym celu należy uzyskać numer REGON w Urzędzie Statystycznym i wnieść opłatę rejestracyjną VAT. Oprócz tego rolnik musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz aktualizację NIP-7. Zawierając umowę z biurem rachunkowym mogą można mieć pewność, że rolnicza ewidencja VAT będzie prowadzona zgodnie z zasadami sztuki, a deklaracja VAT-7 – złożona po uzyskaniu pełnomocnictwa. Biuro pomoże też w takich czynnościach jak: sporządzanie biznes planów do kredytów preferencyjnych i komercyjnych, przygotowanie dokumentacji do pozyskania środków unijnych na zakup ciągników czy wypełnianie wniosków ARiMR.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz