Materiał Partnera

Adopcja zwierzaka ze schroniska krok po kroku

Adopcja zwierzaka ze schroniska krok po kroku

Schroniska w każdym mieście w Polsce przepełnione są zwierzakami, które czekają na swoje nowe domy. Chociaż jest ich tak wiele, a ich utrzymanie sporo przytuliska kosztuje, adopcja zwierzęcia wcale nie jest prosta. To długotrwały proces, który – jeśli pójdzie sprawnie – zakończy się zabraniem psa czy kota do domu. Może się jednak okazać, że spotkamy się odpowiedzią odmowną! Jak przebiega proces adopcji zwierzaka ze schroniska i na co się przygotować?

Schroniska pełne miłości

Schroniska dla zwierząt pełne są psów, kotów, a czasem i gryzoni i ptaków, które czekają, aż ktoś je pokocha i się nimi zaopiekuje. Choć ich opiekunowie dwoją się i troją, aby znaleźć im nowy dom, nie zawsze proces adopcji przebiega tak łatwo, jak spodziewają się tego chętni. Zwierzęta te zostały już dostatecznie skrzywdzone przez los, aby przechodzić przez odrzucenie po raz kolejny.

Bezdomne zwierzęta potrzebują specjalnego traktowania. Pracownicy takich miejsc, jak schronisko Radość Psa z województwa wielkopolskiego, chcąc je uchronić przed „pieskim losem”, przeprowadzają dokładny wywiad z osobą chętną oraz obserwują ją podczas spotkań z wypatrzonym psem czy kotem.

Pierwszy kontakt i wizyta przedadopcyjna

Gdy do przytuliska zgłasza się osoba chętna do adopcji bezdomnych zwierząt pracownicy mają prawo być wobec niej nieufni. Nierzadko mają niestety do czynienia z nieodpowiedzialnymi ludźmi, którzy psa lub kota biorą tylko na kilka dni albo tygodni, by potem ponownie je porzucić i zawieść ich zaufanie.

Po kontakcie telefonicznym lub mailowym odbywa się wizyta przedadopcyjna w domu osoby chętnej. Ma ona na celu wykluczenie przeciwskazań – złych warunków mieszkaniowych, braku codziennej opieki, chęci trzymania psa w ciasnym kojcu lub na łańcuchu i wielu innych.

Pracownicy schroniska dla zwierząt chcą poznać prawdziwe intencje osoby planującej adopcję zwierząt. Czy nie ma to być prezent, czy pies nie będzie szkolony do nielegalnych działań, czy będzie się nim miał kto zająć w czasie wyjazdu domowników, czy nikt w domu nie ma alergii, czy rodzinę stać na wydatki związane ze zwierzakiem – karmę, weterynarza etc. Nie wystarczy mieć osiemnastu lat, aby zaadoptować zwierzę – trzeba być też odpowiedzialnym, rozsądnym i wyrażać szczerą chęć opieki nad bezdomnym zwierzęciem.

Podpisanie umowy i wizyty poadopcyjne

Osoba, która pozytywnie przejdzie przez proces przedadopcyjny podpisuje umowę ze schroniskiem dla zwierząt i odbiera zwierzę z przytuliska. Nie jest to jednak koniec kontaktu z pracownikami tego miejsca. W przyszłości będą się oni kontaktować z osobą, która zaadoptowała psa lub kota, by sprawdzić, w jakich warunkach żyje zwierzę. Jeśli deklaracje złożone podczas wizyty przedadopcyjnej nie mają pokrycia w rzeczywistości, a psiak czy kot jest zaniedbany, trzymany w ciasnej klatce albo stał się agresywny lub – w najgorszym wypadku – widać po nim ślady przemocy, może zostać natychmiast odebrany nowym właścicielom i z powrotem trafić do schroniska.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz