Artykuł sponsorowany

Adaptacja projektu – Na czym polega taka usługa?

Adaptacja projektu – Na czym polega taka usługa?

Wiele osób decyduje się na zakup gotowych projektów różnego rodzaju obiektów. Niestety niewielu inwestorów zdaje sobie jednak sprawę, że do załatwienia formalności i rozpoczęcia budowy konieczne jest wykonanie adaptacji projektu. Bez tego nie można więc zrealizować żadnych istotnych działań na placu budowy. Na czym dokładnie polega taka usługa i gdzie należy udać się po pomoc? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Na czym polega adaptacja projektu?

Adaptacja istniejących już projektów polega na dostosowaniu gotowej dokumentacji do warunków na działce, którą posiada klient. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, nośność gruntu czy poziom wód gruntowych. Wszystkie te kwestie będą miały kluczowy wpływ podczas ponownego przeliczania elementów konstrukcyjnych. Może się bowiem okazać, iż pierwotne założenia będą niewystarczające w konkretnym przypadku. Nie sposób nie wspomnieć, iż zaadaptowany projekt powinien także odpowiadać na wszystkie wymagania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy. Konieczne jest więc uwzględnienie wszystkich aktualnych warunków i przepisów. Adaptacja projektu to jednak nie tylko kłopoty i potrzeba zmian z uwagi na różnego rodzaju restrykcje. To również doskonała okazja do wprowadzenia własnych modyfikacji, które będą istotne z punktu widzenia użytkownika, jak chociażby zmiana pokrycia dachowego czy zupełnie inne rozmieszczenie okien lub drzwi.

Kto może wykonać adaptację projektu?

Adaptacji istniejącego już projektu może podjąć się wyłącznie architekt posiadający stosowne uprawnienia. W tym celu warto udać się np. do Biura Projektowego Archigra Grażyny Rajewskiej. Specjalista musi otrzymać komplet dokumentów, jak chociażby wypis i wyrys z planu miejscowego, mapę do celów projektowych, wynik badań geologicznych czy warunki przyłączenia do sieci. Po wykonaniu wszystkich czynności, odpowiedzialność za projekt przechodzi na osobę, która podjęła się realizacji usługi. Wówczas to ona staje się głównym projektantem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz