Materiał Partnera

Adaptacja projektu domu – na czym to polega?

Adaptacja projektu domu – na czym to polega?

Nawet kiedy kupujemy gotowy projekt domu, musimy skonsultować go z architektem. Bez tego po prostu nie da się budować. Zadaniem architekta w takiej sytuacji jest adaptacja projektu, czyli dostosowanie go do warunków panujących na naszej działce. Bez tego nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Dlaczego adaptacja projektu jest tak istotna? Przekonaj się czytając nasz artykuł.

Na czym polega adaptacja projektu?

Dzięki adaptacji projektu, możemy zrealizować gotowy projekt z katalogu na naszej działce. Zadaniem architekta, w przypadku adaptacji gotowego projektu, jest sprawdzenie ukształtowania terenu na naszej działce, sprawdzenie nośności gruntu, głębokości przymarzania, oraz ułożenia działki względem stron świata. To pozwala nanieść na projekt niezbędne poprawki, które pozwolą na jego realizację i na budowę naszego wymarzonego domu. Ważne, by adaptacje przeprowadził profesjonalny projektant – znajdziemy go na przykład w firmie Probud. Pracownia projektowa. Biuro projektowe działa w Koninie, pod Poznaniem.

Adaptacja projektu budowlanego

Ważne, by adaptacją projektu naszego domu, zajmowała się osoba dysponująca odpowiednimi uprawnieniami projektowymi. Możemy wymagać przedstawienia zaświadczenia o przynależności do Izby Inżynierów Budownictwa, lub Izby Architektów. Poprawki na projekt główny nanoszone są graficznie, kolorem czerwonym. W niektórych przypadkach to nie wystarczy – wtedy trzeba do projektu załączyć dodatkowo aneks z rysunkami zastępującymi poszczególne elementy projektu. Projektant ponosi odpowiedzialność za projekt, dlatego musi być osoba do której mamy pełne zaufanie. Jeśli potrzebujemy tylko adaptacji gotowego projektu, nie ma sensu jechać do biura projektowego na drugi koniec Polski. Lepiej wybrać takie, które działa w pobliżu.

Jakie zmiany są dopuszczalne w ramach adaptacji projektu?

Pamiętajmy, że architekt zajmujący się adaptacją projektu, może wprowadzić tylko ściśle określone zmiany. Często dotyczą one wymiarów fundamentów, budowy piwnicy, czy zmiany materiałów wykorzystanych do budowy stropów i ścian zewnętrznych. Zmienia się też dość często układ okien, czy kąt nachylenia dachu. Jeśli jednak chcemy w projekcie wprowadzić poważniejsze zmiany, potrzebna nam będzie zgoda jego autora. Pamiętajmy, że adaptacja gotowego projektu, to usługa, która będzie nas trochę kosztować – zwykle wydaje się na to poniżej 3 tys. zł. Wszystko zależy jednak od rodzaju projektu i zakresu wprowadzanych zmian. Najdrożej zapłacimy za poprawki zmieniające konstrukcję budynku.

Opracowanie:
Konin, Szmaragdowa 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz