Materiał Partnera

Adaptacja poddasza – co proponują biura projektowe?

Adaptacja poddasza – co proponują biura projektowe?

Poddasze to specyficzny obszar domu jednorodzinnego – jest najwyżej położonym pomieszczeniem w tego typu obiektach, co powoduje wiele ograniczeń budowlanych. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom proponowanym przez specjalistów z dobrego biura projektowego poddasze może być jednak w pełni funkcjonalne i doskonale zaaranżowane. Co konkretnie oferują w tym zakresie projektanci?

Odpowiednie przygotowanie

Poddasze warto zaaranżować jeszcze w trakcie prac budowlanych. Nierzadko jednak ta strefa domu zostaje pominięta przy projekcie wnętrz, co skutkować może mało funkcjonalnym rozmieszczeniem elementów konstrukcyjnych. Jak się jednak okazuje, nawet w takim wypadku dobre biuro projektowe jest w stanie poradzić sobie z aranżacją poddasza. Postawione wcześniej ścianki działowe można zburzyć, by przemodelować układ pomieszczenia, a filary wykorzystać do zaimplementowania praktycznych rozwiązań czy różnego rodzaju dekoracji. Biuro projektowe Plan Doskonały jest w stanie wykonać koncepcję funkcjonalnego poddasza zarówno na etapie budowy domu jednorodzinnego, jak i wtedy, gdy pomieszczenie jest już skonstruowane. Warto jednak pamiętać o pewnych warunkach, które musi spełnić poddasze – głównym z nich jest ilość wpuszczanego światła naturalnego. Przyjmuje się, że powierzchnia zainstalowanych w tej części domu okien powinna odpowiadać przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie są okna połaciowe, które dają dużo światła, a ich montaż nie jest problematyczny.

W pełni funkcjonalne

Po właściwym przygotowaniu poddasza specjaliści z biura projektowego mogą przystąpić do pracy i przedstawić klientowi koncepcję aranżacji tego pomieszczenia. Miejsce przy oknie doskonale sprawdzi się w charakterze dobrze oświetlonego gabinetu, w którym zostanie umieszczony wygodny fotel wraz z praktycznym biurkiem. Dodatkowy metraż nierzadko wykorzystywany jest do zwiększenia miejsc do spania, dlatego na poddaszu zaaranżowanym przez dobre biuro projektowe znaleźć można funkcjonalną sypialnię. W tym wypadku najważniejszym czynnikiem jest wysokość ścianki kolankowej – jeżeli wynosi ona przynajmniej 1 m, to świetnie sprawdzi się jako miejsce do postawienia wygodnego łóżka. Zaproponowane przez projektantów meble powinny natomiast charakteryzować się wysoką funkcjonalnością i mobilnością. W ten sposób można stworzyć nawet kompletny aneks kuchenny wraz z jadalnią – składane krzesła chowane w odpowiednio przystosowanych schowkach, dobrym pomysłem będzie też zaimplementowanie mebli na kółkach lub modułowych. Biura projektowe proponują wiele ciekawych rozwiązań w zakresie adaptacji poddaszy, dzięki czemu to pomieszczenie może stać się w pełni funkcjonalną częścią domu.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz