Materiał Partnera

Adaptacja piwnicy lub poddasza na mieszkanie

Adaptacja piwnicy lub poddasza na mieszkanie

Domy budowane wiele lat temu nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednie warunki lokalowe, zwłaszcza kiedy rodzina się powiększa. Aby stworzyć miejsce dla kolejnych domowników, można zwiększyć powierzchnię mieszkalną, adaptując na ten cel piwnicę lub poddasze. Jak to zrobić?

Piwnica do celów mieszkalnych

Podstawowym warunkiem, który pozwala na zaadaptowanie piwnicy na cele mieszkalne są jej parametry. Domy nie zawsze mają takie podpiwniczenie, które spełnia normy przewidziane dla pokoi. Te ostatnie określa prawo budowlane. Przykładowo minimalna wysokość pokoju mieszkalnego powinna wynosić 2,5 metra, a trudno przecież podwyższyć strop, jeśli nad nim znajduje się piętro. Nie zawsze też możliwe jest zwiększenie otworów okiennych – szczególnie, jeśli piwnica została ulokowana pod powierzchnią gruntu. Rozważenie tych wszystkich aspektów oraz porównanie ich z przepisowymi wymaganiami to pierwszy krok do podjęcia starań o przebudowę.

Kolejny aspekt, jaki wiąże się z adaptacją piwnicy, to zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego. Choć najnowsze trendy budowlane są nakierowane na eliminowanie wszystkich możliwych strat ciepła, a podpiwniczenie jest dokładnie izolowane, to jednak ulokowanie znacznej części pomieszczenia poniżej gruntu stwarza niekorzystne warunki do zamieszkania. Aby je poprawić, można zastosować ocieplenie wewnętrzne ścian, włącznie z systemem osuszania pomieszczenia. Wilgoć w piwnicy jest z reguły sporym problemem, dlatego często konieczne bywa wykonanie drenażu, który oznacza spore wydatki. Znacznie mniejszym problemem jest doprowadzenie instalacji, gdy w piwnicy ma powstać kuchnia czy łazienka. Przez pomieszczenie przechodzą wszystkie rurociągi i okablowanie budynku, dlatego wystarczy jedynie się do nich podłączyć.

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne

Podobnie jak w przypadku adaptacji piwnicy, przystosowanie poddasza do celów mieszkalnych wymaga spełnienia przez pomieszczenie warunków technicznych. W obu przypadkach niezbędne jest też pozwolenie na budowę, którego uzyskanie wiąże się z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji technicznej. Kiedy urząd właściwy dla miejsca lokalizacji budynku wyda taką zgodę, można przygotować projekt i zatrudnić ekipę budowlaną. W przebudowach i adaptacjach specjalizuje się wielu przedsiębiorców, w tym również Budowlane Przedsiębiorstwo. M. Guzikowski, M. Sielaszuk z Olsztyna.

Problemem, jaki pojawia się często podczas adaptacji strychów i poddaszy, jest stan więźby dachowej. Może ona być zaatakowana przez owady drzewne, a wówczas konieczne jest jej odkażanie, a w skrajnych przypadkach nawet wymiana. Solidność i dobry stan techniczny więźby ma znaczenie z uwagi na konieczność wykonania dodatkowej izolacji, która będzie obciążeniem dla konstrukcji.

Trudnością może być też rozwiązanie kwestii wentylacji pomieszczeń. Wynika to z faktu, że izolacja termiczna i przeciw wilgoci na poddaszu musi być wyjątkowo szczelna – z uwagi na czynniki zewnętrzne, na które jest narażona. Inne niezbędne prace do wykonania to izolacja akustyczna poddasza oraz doprowadzenie do niego wszystkich instalacji, jeśli zostały one zakończone na najwyższym piętrze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz