A jeśli już jesteś w Krakowie… wybierz się na wędrówkę po solnych podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”

A jeśli już jesteś w Krakowie… wybierz się na wędrówkę po solnych podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce wartych odwiedzenia. Kopalnia nieprzerwanie działa od średniowiecza, aczkolwiek obecnie to już tylko prężne centrum turystyczne oraz lecznicze. Wydobycie soli w kopalni zostało zakończone w latach 60. ubiegłego wieku, a od lat 70. jest ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wędrówka po solnych podziemiach

Dla odwiedzających kopalnię przygotowano kilka ciekawych szlaków. Najczęściej zwiedzający decydują się na trasę turystyczną, niektórzy wybierają trasę górniczą. Rodziny z dziećmi mają do wyboru atrakcyjną podroż w świat baśni i fantazji.

Trasa turystyczna w Kopalni Soli „Wieliczka”

Trasa turystyczna wiedzie przez ponad 20 wykutych w soli komór, w tym najpiękniejszą Kaplicę św. Kingi. To blisko 3 kilometry korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemią. W trakcie wędrówki napotkać można podziemne jeziora, podziwiać niesamowite arcydzieła natury – sole wtórnej krystalizacji oraz konstrukcje sztuki ciesielskiej. Wędrówka szlakiem turystycznym wraz ze zwiedzaniem Muzeum Żup Krakowskich zabiera około 3 godzin. W trakcie zwiedzania istnieje możliwość przejażdżki podziemną kolejką.

Trasa turystyczna – zobacz film ze szlaku.

Kopalnia Soli Wieliczka

Trasa górnicza w Kopalni Soli „Wieliczka”

Zwiedzanie kopalni ma charakter aktywnej wyprawy i prowadzi innym szlakiem niż trasa turystyczna. Zanim zjedzie się windą do kopalni najstarszym w Wieliczce szybem Regis na poziom pierwszy (57 m), otrzymuje się górniczy ekwipunek – roboczy kombinezon, kask ochronny, górniczą lampę. W trakcie 3-godzinnej wyprawy  poznaje się podziemne życie oraz tradycje górników soli.

Trasa górnicza – zobacz film ze szlaku.

Solne skrzaty, czyli razem z dziećmi odkrywamy Solilandię

„Odkrywanie Solilandii” to niecodzienna okazja, aby razem z dziećmi wkroczyć do krainy fantazji i spotkać solne skrzaty, czyli dobre duszki strzegące i pomagające górnikom. Ilu jest mieszkańców Solilandii, można się przekonać, wchodząc do „komory krasnoludków”. Znajdują się tutaj solne rzeźby krasnali wykonujących różne prace górnicze. Spośród krasnoludków największy zachwyt budzi Skarbek – dobry duch kopalni. W trakcie wycieczki mali odkrywcy rozwiązują także różne zagadki, słuchają opowieści z pamiętnika wielkiego skrzata, a na zakończenie otrzymują pamiątkowe dyplomy.

Solilandia

A może duży łyk zdrowia?

Kopalnia Soli „Wieliczka” to także uzdrowisko świadczące swoje usługi 135 metrów pod ziemią w leczniczych komorach solnych przesyconych zdrowotnymi aromatami solnego mikroklimatu. Prowadzona jest tutaj aktywna rehabilitacja pulmonologiczna, zarówno w formie pobytów dziennych, jak i 21-dniowego leczenia uzdrowiskowego.

Warto wyciszyć się i odbyć zdrową drzemkę w komorze leczniczej z podziemną tężnią solankową i wygodnymi łóżkami. Komora nosi nazwę „Stajnia Gór Wschodnich” i jest usytuowana w dawnej stajni, w której przebywały konie pracujące w wielickiej kopalni. Jakże innego wymiaru nabywa tutaj potoczne powiedzenie „zdrowy jak koń”.

Jeden dzień, a może dłużej?

Warto zatrzymać się na dłużej w Wieliczce, aby poczuć klimat miasta i zobaczyć wszystkie jego atrakcje, spośród których na uwagę zasługuje także Zamek Żupny, największy w Polsce obraz 3D „Solny Świat” namalowany na płycie rynku, największa na południu Polski Tężnia Solankowa. Z wyborem dobrego noclegu w Wieliczce nie powinno być problemu – do dyspozycji mamy kilkanaście hoteli, pensjonatów i różnego rodzaju kwatery prywatne.

Jak dojechać z Krakowa do Wieliczki?

Dojazd jest szybki i prosty. Pociągiem podmiejskim z Dworca Głównego PKP już po 20 minutach jesteśmy na stacji Wieliczka Kopalnia Rynek. Jeśli preferujemy komunikację autobusową, to do wyboru mamy dwa alternatywne rozwiązania. Autobus linii 304 – przystanek na ul. Kurniki tuż obok Galerii Krakowskiej lub minibus z okolic Dworca Głównego PKP.

Zanim wybierzemy się do kopalni, warto zarezerwować bilet online. W opcji sprzedaży internetowej są dostępne bilety normalne, ulgowe, a także bilety rodzinne: 2+2. Dzieci do lat 4 mogą zwiedzać kopalnię bezpłatnie.

Oceń artykuł (6)
4,3
Komentarze
Dodaj komentarz