A jeśli już jesteś w Krakowie… wybierz się na wędrówkę po solnych podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”

A jeśli już jesteś w Krakowie… wybierz się na wędrówkę po solnych podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić. Działa nieprzerwanie od średniowiecza, obecnie jednak wyłącznie już jako centrum turystyczne i lecznicze. Wydobycie soli w kopalni zostało zakończone jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Od 1978 r. jest ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku odwiedzają Wieliczkę tysiące turystów z kraju i z zagranicy.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

Wędrówka po solnych podziemiach

Kopalnia Soli "Wieliczka" to ogółem ponad 250 km korytarzy, niemal 2500 komór i 9 poziomów, z których najgłębszy sięga 327 m pod ziemią. Na odwiedzających obiekt czeka kilka ciekawych szlaków tematycznych. Najczęściej zwiedzający decydują się na trasę turystyczną, inni z kolei wybierają trasę górniczą geologiczną lub szlak pielgrzymów. Rodziny z dziećmi mogą za to udać się w atrakcyjną podroż do świata baśni i fantazji – Solilandii.

Trasa turystyczna w Kopalni Soli „Wieliczka”

Trasa turystyczna wiedzie przez ponad 20 wykutych w soli komór przedstawiających m.in. rzeźby i obrazy o tematyce religijnej i historycznej, w tym najpiękniejszą komorę – Kaplicę św. Kingi (przy jej ołtarzu co niedzielę regularnie celebrowana jest msza święta). Szlak ten stanowi blisko 3 kilometry korytarzy, wymaga pokonania aż 800 schodów oraz zejścia pod ziemię na głębokość 135 metrów. W trakcie wędrówki zwiedzający napotkają podziemne jeziora, niesamowite arcydzieła natury – sole wtórnej krystalizacji oraz konstrukcje sztuki ciesielskiej. Wędrówka szlakiem turystycznym wraz ze zwiedzaniem Muzeum Żup Krakowskich zabiera około 3 godzin. W trakcie zwiedzania istnieje możliwość przejażdżki podziemną kolejką.

Trasa turystyczna – zobacz film ze szlaku.

Trasa górnicza w Kopalni Soli „Wieliczka”

Wejście do tej trasy ulokowane jest w innym miejscu kompleksu, niż wejście na trasę turystyczną. Zwiedzanie kopalni ma charakter aktywnej wyprawy, przypominającej nieco speleologiczną, dobrze jest więc włożyć buty trekkingowe. Zanim w ogóle zjedzie się najstarszym w Wieliczce, datowanym na XIV w. szybem Regis w dół kopalni (poziom pierwszy położony jest na głębokości 57 m), otrzymuje się górniczy ekwipunek – roboczy kombinezon, kask ochronny oraz górniczą lampę-czołówkę. W trakcie 3-godzinnej wyprawy poznaje się podziemne życie oraz tradycje górników soli. Do obejrzenia również są komory i kaplice, jednak trasa do nich jest zdecydowanie mniej komfortowa, wymaga nieraz przeciskania się, schylania czy wspinania się po drabinach! Ciekawostka – w trakcie zwiedzania można zapoznać się z górniczą codziennością i część z czynności wykonać samodzielnie.

Trasa górnicza – zobacz film ze szlaku.

Solne skrzaty, czyli razem z dziećmi odkrywamy Solilandię

Trasa dla dzieci również wymaga nieco wysiłku, dlatego mogą do niej wejść najmłodsi po ukończeniu 5. roku życia. „Odkrywanie Solilandii” to niecodzienna okazja, aby razem z dziećmi wkroczyć do krainy fantazji i spotkać solne skrzaty, czyli dobre duszki strzegące i wspomagające górników. Ilu jest mieszkańców Solilandii, można się przekonać, wchodząc do „komory krasnoludków”. Znajdują się tutaj solne rzeźby krasnali wykonujących różne prace górnicze. Spośród krasnoludków największy zachwyt budzi Skarbek – dobry duch kopalni. W trakcie wycieczki mali odkrywcy rozwiązują także różne zagadki, słuchają opowieści z pamiętnika wielkiego skrzata, a na zakończenie otrzymują pamiątkowe dyplomy.

A może duży łyk zdrowia?

Kopalnia Soli „Wieliczka” to także  świadczące 135 metrów pod ziemią usługi uzdrowisko. W leczniczych komorach solnych, przesyconych zdrowotnymi aromatami solnego mikroklimatu można np. zostać na całą noc. Prowadzona jest tutaj aktywna rehabilitacja pulmonologiczna, zarówno w formie pobytów dziennych, jak i 21-dniowego leczenia uzdrowiskowego.

Warto więc wyciszyć się i uciąć sobie na wygodnym łóżku w komorze leczniczej z podziemną tężnią solankową zdrową drzemkę. Komora ta nosi nazwę „Stajnia Gór Wschodnich” i jest usytuowana w dawnej stajni, w której przebywały konie pracujące w wielickiej kopalni. Jakże innego wymiaru nabywa tutaj potoczne powiedzenie „zdrowy jak koń”!

Jeden dzień, a może dłużej?

W Wieliczce warto zatrzymać się na dłużej, aby moc poczuć klimat miasta i zobaczyć wszystkie jego atrakcje. Spośród nich na uwagę zasługują Zamek Żupny, największy w Polsce, namalowany na płycie rynku obraz 3D pt. „Solny Świat” czy największa na południu Polski Tężnia Solankowa. Z wyborem dobrego noclegu w Wieliczce nie powinno być problemu – do dyspozycji mamy kilkanaście hoteli, pensjonatów i różnego rodzaju kwatery prywatne.

Jak dojechać z Krakowa do Wieliczki?

Dojazd jest szybki i prosty. Pociągiem podmiejskim z Dworca Głównego PKP już po 20 minutach jesteśmy na stacji Wieliczka Kopalnia Rynek. Jeśli preferujemy komunikację autobusową, to do wyboru mamy dwa alternatywne rozwiązania. Autobus linii 304 – przystanek na ul. Kurniki tuż obok Galerii Krakowskiej lub minibus z okolic Dworca Głównego PKP.

Zanim wybierzemy się do kopalni, warto zarezerwować bilet online. W opcji sprzedaży internetowej są dostępne bilety normalne, ulgowe, a także bilety rodzinne: 2+2. Dzieci do lat 4 mogą zwiedzać kopalnię bezpłatnie.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (8)
4.1
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży