8 nietypowych miejsc w Polsce

8 nietypowych miejsc w Polsce

Polska jest państwem pięknym i wyjątkowym. Przyciąga turystów i zachwyca obywateli niezwykłymi zabytkami oraz malowniczymi krajobrazami – od morza aż po same góry. Najczęściej za destynację naszych podróży wybieramy jednak najpopularniejsze atrakcje turystyczne: Wawel, Łazienki Królewskie czy kopalnię soli w Wieliczce. Są w naszym kraju jednak miejsca niezwykłe, które każdy powinien odwiedzić chociaż raz. Zapoznaj się z naszym przewodnik po nieznanych i niepowtarzalnych polskich zakątkach.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

Gdzie warto pojechać na wczasy? Lista ciekawych miejsc w Polsce  

Czy wiesz, że możesz znaleźć wiele niezwykłych miejsc w Polsce? Część atrakcji jest mocno oblegana przez zagranicznych i krajowych turystów. Stąd też powstają problemy z miejscami noclegowymi i transportem. Innych próżno szukać w przewodnikach i choć nie zdobyły tak dużej popularności, to mogą spokojnie konkurować z najciekawszymi zakątkami świata. Jeśli szukasz urozmaicenia w podróży i nie boisz się zbaczać z utartych szlaków, to dodaj poniższe przykłady lokalnej egzotyki do swojej turystycznej listy.      

Krzywy Las w Nowym Czarnowie

Kaprys natury, a może działalność ludzka? To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadajemy sobie, będąc w Krzywym Lesie niedaleko Gryfina w województwie zachodniopomorskim. Według informacji zawartych na tabliczkach tajemnicze zjawisko powstało w wyniku ingerencji człowieka. W efekcie na terenie ok. 0,3 ha możemy obserwować skupisko kilkuset powyginanych sosen. Młode drzewa zostały zdeformowane dokładnie w ten sam sposób i w tym samym kierunku (na północ). To niepowtarzalne miejsce w skali Polski i świata.

Krzywy Las

Zamek w Łapalicach

Co sprawia, że mała wieś w województwie pomorskim, w której nie mieszka nawet tysiąc mieszkańców, znajduje się na turystycznej mapie nietypowych miejsc w Polsce? Niewątpliwą atrakcją turystyczną Łapalic jest niedokończony i jednocześnie najmłodszy zamek w kraju. Stanowi przykład budowlanej samowolki – monumentalny obiekt powstał na bazie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Choć w 2006 r. nakazano rozbiórkę nieskończonej rezydencji, to zamek nadal jest odwiedzany przez turystów. Warto pamiętać, że jego zwiedzanie jest jednak nielegalne.

Pola lawendy w Ostrowie pod Krakowem

Marzysz o urlopie w Prowansji? Pewną namiastkę tego regionu możesz odnaleźć w naszym kraju. W Ostrowie niedaleko Krakowa można spotkać jedne z najbardziej niezwykłych widoków w Polsce. Znajdujące się tutaj pola lawendy mogą sprawić, że poczujemy jak na południu Francji. Wizytę w tym malowniczym miejscu najlepiej zaplanować w okresie od połowy czerwca do połowy lipca. To właśnie wtedy roślina o pięknych fioletowych odcieniach prezentuje się najbardziej spektakularnie.

pola lawendy

Słowiński Park Narodowy

Czy nietypowe miejsca w Polsce mogą stanowić namiastkę zagranicznych atrakcji turystycznych? Okazuje się, że zdecydowanie tak. Nad samym Bałtykiem znajdziemy zakątek zwany „polską Saharą”. Jeżeli chcesz pospacerować pustynią, nie musisz już więc jechać do Maroka czy Egiptu. Wystarczy, że zdecydujesz się na podróż do Słowińskiego Parku Narodowego. To właśnie między morzem a jeziorem Łebsko znajdziemy największy pas ruchomych wydm w Europie. Unikatowe zjawisko w skali kraju może dostarczyć wielu niesamowitych wrażeń.

Słowiński Park Narodowy

Kompleks Riese

W 1943 r. rozpoczęto w Górach Sowich prace nad Kompleksem Riese – najbardziej tajemniczym miejscem w Polsce. Tworzone z polecenia Hitlera (opisywane tereny znajdowały się wówczas na terenie III Rzeszy) tajne sieci podziemnych korytarzy od ponad 70 lat pozostają nierozwiązaną zagadką dla wielu badaczy i historyków. Kompleks tuneli i sztolni przebiega m.in. przez Zamek Książ, Głuszycę czy Wielką Sowę. Nie wszystkie części zostały jednak udostępnione do zwiedzania. Warto tutaj zobaczyć np. Podziemne Miasto Osówka, Sztolnie Walimskie czy Podziemia Zamku Książ.  

Szlak kolorowych jezior

Należą do cieszących się ogromną popularnością wśród podróżników miejsc na świecie. Od kilku lat kolorowe jeziorka stanowią również nietypową atrakcję turystyczną w Polsce. Ten przyrodniczy ewenement zawdzięcza swoją niezwykłą barwę kontaktowi wody z minerałami zawartymi w podłożu. Choć rzadko powstają naturalnie, to zachwycają malowniczymi kolorami. Do najpopularniejszych tego typu wodnych akwenów w kraju należą:

  • Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich: zachwycające feerią barw malownicze miejsce w polskich górach. Różnorodność kolorów zbiorniki zawdzięczają wielorakim rodzajom minerałów. To idealna atrakcja na urozmaicenie pobytu w Karkonoszach.
  • Osadnik Gajówka – można zobaczyć tutaj Lazurowe Jezioro nie bez powodu nazywane „polskimi Malediwami”. Ten sztuczny zbiornik najlepiej oglądać z wyznaczonych miejsc lub punktów widokowych. Niezwykły kolor wody to bowiem efekt działania poprzemysłowych odpadów.   
  • Turkusowe Jezioro Obok Konina – zbiornik pozostały po działalności kopalni węgla brunatnego. Znajduje się zaledwie 50 km od Osadnika Gajówka. Łączy je lazurowa barwa wody oraz fakt, że w obu miejscach kąpiel jest surowo zabroniona.  

kolorowe jeziorka w Polsce

To tylko kilka spośród długiej listy nietypowych miejsc w Polsce. Jeżeli poszukujesz ciekawych inspiracji na wczasy w kraju, to sprawdź również:

Najpiękniejsze pojezierza w Polsce. Gdzie warto pojechać na urlop?

Najpiękniejsze zamki i pałace – pomysł na urlop w Polsce

Najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem. Gdzie spędzić wakacje?

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz