7 sposobów na chore zatoki. Jak wyleczyć zatoki?

7 sposobów na chore zatoki. Jak wyleczyć zatoki?

Zmagasz się z uporczywym, rozpychającym bólem głowy, zatkanym nosem i irytującym katarem? Kaszlesz, a po tylnej ściance gardła spływa Ci wydzielina? Jeśli tak, to prawdopodobnie walczysz z zapaleniem zatok. Sprawdź, co może Ci szybko pomóc. Poznaj domowe sposoby na ból. Dowiedz się, jak oczyścić i wyleczyć zatoki naturalnymi metodami. Przeczytaj także, jakie mogą być przyczyny zapalenia i jak uniknąć infekcji zatok w przyszłości.

Jak leczyć zatoki?

Masz katar i odczuwasz napierający ból głowy, szczególnie przy pochylaniu? Dodatkowo masz nieprzyjemny posmak w ustach i uczucie przewlekłego zmęczenia? Prawdopodobnie cierpisz z powodu zatkanych zatok. Zanim udasz się do apteki, możesz w naszym artykule sprawdzić domowe sposoby na zatoki. Ich skuteczność znana jest od lat, a to dlatego, że w chorobach wirusowych leczenie jest bezobjawowe. Jeżeli dobrze rozpoznasz objawy we wczesnym stadium infekcji, to możesz poradzić sobie z nią samodzielnie.

Masaż

Co na zatoki stosowano już wieki temu? W starożytności na uporczywy ból zatok wykonywano specjalne masaże. Jak wykonać je w domowym zaciszu? W celu rozluźnienia zalegającej wydzieliny uciskaj bolące punkty i masuj palcami czoło, okolice brwi, oczodoły i kości nosa. Taki regularnie wykonywany masaż może z czasem pomóc pozbyć się problemu lub być skutecznym pierwszym krokiem do dalszej kuracji. Możesz do masażu wykorzystać termofor lub materiałowy woreczek z suszonymi pestkami wiśni – ciepły kompres połączony z masażem pozwoli na rozluźnienie zbitej w zatokach wydzieliny.

Sól fizjologiczna

Jednym ze sposobów jest płukanie zatok, czyli ich irygacja specjalną miksturą na bazie soli fizjologicznej i wody utlenionej. Na początku należy podawać jedynie kilka kropel i obserwować, jak organizm reaguje na aplikację roztworu i ewentualnie zwiększyć dawkę. U niektórych osób nos od razu zostaje oczyszczony, natomiast w przypadku ostrych stanów zapalnych może dojść do odwrotnej sytuacji, czyli zatkania nosa i uczucia pieczenia. Po aplikacji należy dokładnie wydmuchać wydzielinę. Do płukania można wykorzystać również wodę morską lub roztwór soli hipertonicznej – pomoże zmniejszyć obrzęk śluzówki nosa, udrożnić kanały zatok oraz odprowadzić wydzielinę.

Sól jodowo-bromowa

oczyszczaniu zatok sprawdzą się również domowe kompresy. Podgrzaną na patelni lub w piekarniku (do ok 60°C) sól jodowo-bromową umieść w woreczku i przykładaj do czoła, oczodołów i wokół nosa. Zamiast soli możesz użyć też grochu lub gorczycy. Pamiętaj – na początku woreczek może być bardzo gorący, sprawdź wcześniej jego temperaturę i nie przykładaj go od razu.

Zioła

Skuteczne w leczeniu bólu zatok są inhalacje na bazie ziół, takich jak rumianek, mięta, tymianek czy szałwia. Zaparz ulubione zioła i wdychaj wydzielający się aromat w pochyleniu nad naparem i z głową nakrytą ręcznikiem. Już po kilku oddechach poczujesz ulgę i odprężenie, bo zioła te mają rozkurczowe właściwości, co ułatwia odprowadzenie wydzieliny z zatok.

Olejki

Inhalacje na zatoki możesz również przygotować, wykorzystując aromatyczne olejki eteryczne. Dolej wybrany olejek do gorącej wody. Najlepsze będą olejek miętowy, eukaliptusowy, kamforowy, sosnowy, migdałowy lub lawendowy. Pamiętaj, że tego typu sposoby nie są zalecane u osób z wrażliwą cerą. Jeżeli nie chcesz wykorzystać inhalacji bezpośrednio nad miksturą – dodaj parę kropel olejku do nawilżacza powietrza lub wmasować olejek w bolące miejsca.

Przyprawy

Możesz pozbyć się uczucia zatkanego nosa, wykorzystując dostępne w kuchni przyprawy. Przygotuj gorącą herbatę z imbirem lub cynamonem, która choć na chwilę przyniesie ulgę. Wykorzystaj też właściwości malin, lipy i miodu.

Chrzan

Również aromat chrzanu może pomóc przy zatkanych zatokach. Do przygotowania mikstury potrzebny będzie ocet jabłkowy. Zalej chrzan octem i odstaw na minimum 10 dni, co jakiś czas potrząsając słoikiem. Następnie wdychaj wydzielający się zapach. Możesz też wykonać okłady na ból głowy. W tym celu zamocz ściereczkę w miksturze i przykładaj ją do czoła.

Przyczyny zapalenia zatok

Wiesz już, jak oczyszczać zatoki, ale co wywołuje stan zapalny? Przede wszystkim zapalenie zatok jest spowodowane nadmierną produkcją śluzu, która powoduje zatkanie ujścia zatok do jamy nosowej. Do infekcji mogą przyczynić się wirusy, bakterie, grzyby i alergie. Przyczyną dodatkową może być skrzywienie przegrody nosowej lub przerost migdałków – sprawdź u laryngologa, czy nie potrzebujesz korekty któregoś z wymienionych problemów.  

Niektóre osoby są bardziej narażone na bóle zatok. Ryzyko stanów zapalnych zwiększają mukowiscydoza, cukrzyca, stan zapalny w obrębie korzenia zęba, spadek odporności lub choroby, w przebiegu których układ immunologiczny jest wyjątkowo osłabiony (AIDS, transplantacje, choroby szpiku), ale także zmiany ciśnienia, np. podczas lotu samolotem lub nurkowania. 

Jak zapobiegać zapaleniu zatok?

Zapomnij o myciu głowy tuż przed wyjściem z domu. Wychodzenie z wilgotnymi włosami, gdy na dworze wieje wiatr, nie jest najlepszym pomysłem. W mroźne i wietrzne dni koniecznie zakładaj ciepłą czapkę. W miarę możliwości unikaj przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, zaś w okresie zimowym, gdy korzystasz z ogrzewania pomieszczeń, zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza. Jeśli jesteś nałogowym palaczem – nie ma wyjścia – najlepszym pomysłem będzie po prostu rzucenie palenia. Unikaj też dymów innego rodzaju, przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza. Jeżeli cierpisz z powodu alergii o charakterze wziewnym, to rozpocznij leczenie – zadbasz o lepsze udrożnienie nosa. Nie zapominaj o higienie jamy ustnej i dbaj o usuwanie stanów zapalnych z uzębienia.

Do działań profilaktycznych należą również szczepienia przeciwko grypie i częste mycie rąk. Gdy masz chore zatoki i wybierasz się w daleką podróż, lepiej przełóż lot samolotem i unikaj nagłych zmian temperatury. Jeśli objawy nasilają się, koniecznie zgłoś się do lekarza. 

 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (68)
2.9
Komentarze
Dodaj komentarz