Artykuł sponsorowany

7 najczęściej popełnianych błędów przy wykonywaniu fundamentów domu

7 najczęściej popełnianych błędów przy wykonywaniu fundamentów domu
Fundament to kluczowy element każdego budynku. Zapewnia stabilność całej konstrukcji i zabezpiecza budowlę przed nierównym osadzaniem. Nawet najmniejszy błąd na tym etapie budowy może doprowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Jakich więc błędów należy się wystrzegać przy budowie fundamentów? Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej popełnianych uchybień.

Brak badań warunków gruntowych i hydrologicznych

Fundament musi być przede wszystkim stabilny, a to jest w dużym stopniu uzależnione od podłoża, na którym zostanie zbudowany. Jego konstrukcja powinna więc być dopasowana do lokalnych warunków gruntowych. Dlatego konieczne są badania geotechniczne, które określą rodzaj gruntu i wysokość wód gruntowych.

Zbyt płytkie posadowienie fundamentów w gruncie

Głębokość, na której wylewa się fundament, uzależniona jest od głębokości przemarzania ziemi. Zgodnie z normami budowlanymi najlepiej, aby podstawa ławy fundamentowej była umieszczona poniżej głębokości przemarzania ziemi. Jak podkreśla specjalista z firmy budowlanej Construktor Sp. z o.o. przemarzający grunt nie będzie miał wówczas negatywnego wpływu na wytrzymałość fundamentu.

Niewłaściwe zagęszczenie warstw podbudowy

Niewłaściwe zagęszczenie warstwy podbudowy z piasku może doprowadzić w przyszłości do pękania podłóg na parterze budynku. Nie można też za mocno zagęścić tego podkładu, bo to z kolei będzie skutkowało pęknięciami w ścianach.

Pozostawienie urodzajnej ziemi przy fundamentach

Przed budową domu należy zdjąć 30 cm warstwę żyznej ziemi. W ten sposób unikniemy rozwoju grzybów i innych mikroorganizmów, które mogą łatwo przenieść się na izolację fundamentu, a także na podłogi i ściany domu.

Złe zabezpieczenie wykopów pod fundament

Przy wykonywaniu szalunków ziemnych wykonuje się pasmowe wykopy, które są zabezpieczone folią, a następnie zalewane betonem. Jeżeli grunt będzie się obsypywał, to istnieje ryzyko, że podczas prac budowlanych wykop się zasypie i świeżo wylany beton zmiesza się z ziemią.

Niewłaściwe zabezpieczenie przed wilgocią

Woda gruntowa i ujemne temperatury bardzo niekorzystnie wpływają na wytrzymałość fundamentów. Dlatego stosuje się systemy hydroizolacyjne i termoizolacyjne. W tym celu najczęściej wykorzystuje się powłoki asfaltowo-kauczukowe, papy podkładowe i folie izolacyjne.

Nieprawidłowe zbrojenie

Fundament musi być uzbrojony zgodnie z projektem domu. Oprócz odpowiedniej średnicy prętów ważne jest także prawidłowe rozmieszczenie zbrojenia i sposób jego połączenia. Kluczowa jest ciągłość zbrojenia, dlatego w narożnikach stosuje się dodatkowo pręty wygięte w kształcie litery L.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz