6 skutecznych sposobów na haluksy. Jak leczyć haluksy?

6 skutecznych sposobów na haluksy. Jak leczyć haluksy?

Zmagasz się z nieestetycznymi haluksami, a wiosną i latem zakładasz wyłącznie zakryte obuwie? W dodatku odczuwasz dyskomfort i ból? Poznaj skuteczne sposoby na koślawe paluchy i zapomnij o bolesnych dolegliwościach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak leczyć haluksy. Pamiętaj, im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej. Sprawdź, jak zapobiegać haluksom.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co poradzić na haluksy?

1. Buty na haluksy

Po pierwsze wybierz najbardziej wygodne i niskie obuwie we właściwym rozmiarze. Nigdy nie kupuj zbyt ciasnych butów, a najlepiej odwiedź sklepy z obuwiem ortopedycznym. Buty dla osób z problemami stóp powinny być właściwie dobrane.

2. Aparaty na haluksy

Pomocne w leczeniu haluksów mogą być specjalne aparaty lub szyny korekcyjne dostępne w sklepach ortopedycznych. To uniwersalne rozwiązanie – aparat możesz zakładać na obydwie stopy i do każdego obuwia lub zakładać na noc. Szyny i aparaty można stosować profilaktycznie, a także gdy zniekształcenie jest już dokuczliwe. Tego typu sprzęty łagodzą stan zapalny i zmniejszą bolesne dolegliwości.

W sklepach ortopedycznych znajdziesz też specjalne kliny seperacyjne ograniczające nachodzenie palców na siebie. Alternatywą są silikononowe nakładki, które również zapobiegają obcieraniu palców i urazom. Bez problemu możesz zakładać je do butów.

3. Wkładki na haluksy

Rozwiązaniem na nieestetyczne i bolące haluksy mogą być specjalnie wyprofilowane wkładki dopasowane do butów. Kobiety chętnie wybierają specjalne poduszeczki, które ułatwiają chodzenie na wysokim obcasie i przy okazji chronią przed koślawieniem. Możesz skorzystać też ze specjalnych konstrukcji zakładanych wyłącznie na noc – peloty pozwalają korygować płaskostopie poprzeczne.

4. Plastry na haluksy

Nie wiesz, co na bolące haluksy może być pomocne? By pozbyć się doskwierającego bólu, wypróbuj specjalne plastry na haluksy. Są to zwykle żelowe osłony, które dodatkowo są wzbogacone o lecznicze olejki, które chłodzą i przynoszą ukojenie bolesnych dolegliwości.

5. Ćwiczenia na haluksy

Powstawanie koślawych paluchów wiąże się zwykle z płaskostopiem. W profilaktyce haluksów i łagodzeniu bólu ulgę przynoszą ćwiczenia zalecane przez ortopedów i rehabilitantów – m.in. chodzenie na palcach i zewnętrznych krawędziach, a także pobudzanie stopy poprzez chwytanie lub turlanie drobnych piłeczek. Sprawdzą się również ćwiczenia na równowagę, które pomogą wzmocnić mięśnie stóp.

6. Operacja haluksów

Osoby z haluksami nie powinny czekać, aż wykoślawienie się powiększy. Zgłoś się do ortopedy, który w początkowej fazie choroby, może pomóc w ogóle zlikwidować problem. Lekarz zleci wykonanie zdjęcia RTG i na tej podstawie oceni stan stopy i zaleci dalsze leczenie. Lekarz może zalecić operację lub zabiegi jonofrezy albo laseroterapię, które złagodzą stan zapalny i zmniejszą uporczywy ból.

Poważne deformacje są kwalifikowane do operacji. Operacja jest przeprowadzana pod znieczuleniem i polega na przecięciu kości, ułożeniu jej we właściwej pozycji i stabilizacji za pomocą śrub. Czasami należy dodatkowo wykonać plastykę stawów palców lub usunąć kostne zmiany zwyrodnieniowe.

Zastanawiasz się, ile kosztuje operacja haluksów? Operacja palucha koślawego to koszt od 2 000 do nawet 8 000 zł. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z ortopedą.

Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu i musi ograniczyć ruch, w tym celu zakłada się opatrunek gipsowy. Po zabiegu może pojawić się dyskomfort, który jest łagodzony chłodnymi okładami. Niezbędna jest również rehabilitacja w postaci ćwiczeń przywracających sprawność operowanej stopy.

Jak zapobiec haluksom?

Osoby ze skłonnością do deformacji stóp powinny szczególnie zadbać o profilaktykę. Przede wszystkim unikaj butów z wąskimi czubkami i postaraj się zrezygnować ze szpilek. Zadbaj o to, by zmieniać obuwie kilka razy dziennie, co pozwoli stopie nie pozostawać przez cały dzień w jednej pozycji.

Wybieraj odpowiednie buty, np. popularne japonki czy klapki nie są najlepszym obuwiem, bo przyczyniają się do nieprawidłowego ułożenia stopy. Zadbaj, by będąc w domu, chodzić boso. W wolnym czasie wybieraj sporty, które nie obciążają stóp, takie jak pływanie czy jazda na rowerze. Jeśli masz nadwagę, pomyśl o zrzuceniu zbędnych kilogramów. Otyłe osoby są narażone na przeciążenie kości i stawów. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także