5 wskazówek, jak wybrać wymarzony projekt domu

5 wskazówek, jak wybrać wymarzony projekt domu

Marzysz o własnym domu? Decyzja o budowie podjęta, ale nadal zastanawiasz się, jaki projekt wybrać? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, projektując dom marzeń. Dom parterowy, piętrowy, a może z poddaszem? Poznaj zalety różnych projektów i sprawdź, o czym warto pamiętać. Wybierz projekt dopasowany do twoich potrzeb. 

1. Jaki jest plan miejscowy?

Kluczowym krokiem, który musisz podjąć, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego projektu domu, jest przeanalizowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz warunków zabudowy dla wybranej działki.

Architekci wskazują, że plan miejscowy może stanowić przeszkodę w wybudowaniu domu o nietypowej bryle czy wysokości. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą znaleźć się nakazy dotyczące maksymalnej powierzchni zabudowy, narzucające określony kąt nachylenia dachu, a także parametry wskazujące na ilość kondygnacji oraz wysokość i szerokość domu.

2. Projekt domu parterowego czy piętrowego?

Najczęściej wybieranymi projektami są projekty domów parterowych, które mają wiele zalet. Są prostsze w realizacji w stosunku do domów parterowych oraz z poddaszem. Brak schodów to większa przestrzeń do aranżacji, a także komfort i bezpieczeństwo. Domy jednopoziomowe chętnie wybierają rodziny z małymi dziećmi, seniorzy oraz osoby, które mają kłopoty z poruszaniem. Dowiedz się, jak zaprojektować dom parterowy.

Jeśli jednak nie posiadasz działki o odpowiednich rozmiarach, możesz rozważyć projekt domu piętrowego lub z poddaszem. Musisz jednak liczyć się z większym wydatkiem związanym z kosztownym wykonaniem stropów. W projektach domów z poddaszem minusem są skosy, które nie są łatwe w aranżacji, jednak dodają wnętrzom charakteru.

3. Jaka powinna być bryła budynku?

Mimo że skomplikowane bryły czasami mogą wyglądać ciekawie, dziś stawia się raczej na prostotę. Wszelkie załamania nie są praktycznym i ergonomicznym rozwiązaniem. Taką przestrzeń trudniej zaaranżować, a w czasie eksploatacji ogrzać. Najlepszym wyborem są projekty domów, których rzuty są kwadratowe lub prostokątne, a dach nie ma skomplikowanej budowy.

Prosta bryła domu to gwarancja mniejszych kosztów budowy i oszczędności w czasie późniejszego użytkowania budynku. Projektanci odradzają też wybór projektów, w których przewidziane są balkony. Przyczynią się one do utraty ciepła, dlatego lepiej zdecydować się na projekt domu z tarasem.

4. Jak rozplanować rozkład pomieszczeń?

Bardzo ważne jest rozmieszczenie poszczególnych stref względem stron świata. Pokoje dzienne powinny znajdować się od strony południowej, natomiast sypialnię najlepiej zaplanować od wschodu, by rano mogły budzić nas promienie słońca. Wschodnia część to również najlepsze miejsce na zaprojektowanie tarasu, który zapewni odpoczynek w upalny dzień.

Strefy powinny być podzielone na dzienną i nocną – najłatwiej zrobić to w domu piętrowym, w którym na dole znajdują się salon z kuchnią, a na górze sypialnie. Łazienki warto zaplanować jedna nad drugą, a obok nich umieścić pomieszczenie z kotłem ogrzewającym wodę. Nie będzie wtedy potrzeby montażu kilku pionów kanalizacyjnych oraz prowadzenia długich rur.

Jeśli planujesz wybór projektu domu piętrowego, musisz zastanowić się nad rozplanowaniem schodów. Możesz wybrać projekt, w którym schody znajdują się w osobnym korytarzu, jednak wiąże się to z wygospodarowaniem dodatkowej powierzchni. Sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest wybór projektu, w którym schody umieszczone są w salonie. Wtedy mogą stanowić one element dekoracyjny i podkreślić styl wnętrza.

5. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy potrzebuję miejsca na kotłownię?
  • Czy potrzebna mi jest spiżarnia?
  • Czy chcę mieć piwnicę?
  • Czy przewiduję garderobę?

Odpowiedzi na te pytania warto uwzględnić przy szukaniu idealnego projektu. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz