5 sprawdzonych pomysłów, jak zrobić hydrolat

5 sprawdzonych pomysłów, jak zrobić hydrolat

Jeszcze do niedawna nie posiadały żadnego zastosowania w kosmetycznym przemyśle. Dziś cieszą się ogromną popularnością, a z dnia na dzień w drogeriach i aptekach pojawia się coraz więcej wersji tych produktów. Hydrolaty, bo o nich mowa można stworzyć również samodzielnie. Poznaj właściwości poszczególnych wód kwiatowych i sprawdź popularne oraz domowe sposoby na ich przygotowanie.    

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Domowe sposoby na wodę kwiatową

Jak zrobić hydrolat różany?

Róża jest nie tylko ozdobą ogrodów, ale i ważnym składnikiem naturalnych kosmetyków. Domowe produkty na bazie kwiatów często wykorzystuje się do pielęgnacji skóry oraz włosów. Woda różana cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród posiadaczek cery trądzikowej, naczynkowej, wrażliwej, podrażnionej oraz dojrzałej. Płatki rośliny wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają ukrwienie skóry. Do przygotowania naturalnego preparatu można użyć kilka garści świeżych odmian o białym lub czerwonym kolorze. Do wykonania hydrolatu potrzebujemy również:  

  • filtrowanej i destylowanej wody,
  • woreczków lodu,
  • dużego garnka z pokrywką,
  • miski,
  • kamienia lub cegły.

Wyparzony kamień kładziemy w garnku i wtykamy wokół niego płatki róży. Zalewamy całość wodą destylowaną i umieszczamy w środku miskę, do której będzie skraplała się domowa woda kwiatowa. Na pokrywce układamy lód. Gotujemy wszystko na małym ogniu przez około godzinę. Wytworzony kosmetyk przechowujemy w lodówce nie dłużej niż 2 tygodnie.   

woda różana

Przygotowanie hydrolatu z czystka

Fanki naturalnych kosmetyków na pewno znają pielęgnacyjne właściwości czystka. Należąca do najpopularniejszych ziół roślina działa łagodząco, odświeżająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Stosowanie go w codziennej pielęgnacji jest polecane dla ogólnej poprawy zdrowia. Woda z czystka nie ma koloru, ale zachwyca świeżym i ziołowym aromatem. Wykorzystana jako tonik lub mgiełka sprawdzi się szczególnie przy cerze suchej, delikatnej i skłonnej do alergii. Hydrolat czystkowy można przygotować już z trzech składników:

  • suszonego czystka,
  • gotowanej wody demineralizowanej,
  • octu jabłkowego.

Aby przygotować 250 mililitrów domowego kosmetyku, wystarczy do szklanki wsypać dwie łyżki suszonego zioła, dodać łyżkę octu jabłkowego i zalać całość wrzątkiem. Następnie należy przykryć mieszaninę i czekać aż powstanie esencjonalny napar. Na koniec wystarczy odcedzić wodę od pływających elementów. Podobnie jak inne hydrolaty ziołowe należy przechowywać kosmetyk w lodówce do 2/3 tygodni.  

Woda lawendowa

Popularnym sposobem na domowe hydrolaty stało się wykorzystanie do ich przygotowania kawiarki. Jest to zdecydowanie łatwiejsza i mniej wymagająca metoda niż wspomniana powyżej z garnkiem oraz kamieniem. Wystarczy w sitku urządzenia umieścić zamiast kawy wiele kwiatów lawendy. Dla lepszych efektów warto skorzystać z wody demineralizowanej.       

Tak przygotowana woda kwiatowa z lawendy nie tylko pięknie pachnie, ale ma również cudowne właściwości. Preparat łagodzi i oczyszcza, regeneruje naskórek, działa antyoksydacyjnie oraz reguluje wydzielanie sebum. Warto wykorzystywać go przede wszystkim jako tonik lub mgiełkę do twarzy. Gotowa mikstura może różnić się kolorem od zakupionych w sklepach lub drogeriach kosmetycznych hydrolatów lawendowych.

hydrolat lawendowy

Jak przygotować hydrolat z zielonej herbaty?

Kolejny wariant wody kwiatowej można tym razem przygotować z zielonej herbaty. Można w tym celu skorzystać ze wspomnianego już sposobu z kawiarką. Jeżeli nie posiadamy takiego urządzenia, to musimy przygotować:

Wystarczy przygotować napar wykorzystując wodę w temperaturze 60-80 stopni. Proces parzenia to około 6/10 minut. Aby skorzystać z gotowego preparatu, należy go najpierw ostudzić. Właściwości hydrolatu z zielonej herbaty są wyjątkowe dla osób z problematyczną i przetłuszczającą się cerą. Ma on także działanie ściągające, antybakteryjne oraz przeciwzapalne.

Hydrolat miętowy

Ostatni wariant domowego hydrolatu sprawdzi się właściwie u każdego. Zazwyczaj wykorzystuje się go jako tonik, ponieważ odświeża i ma dodający energii zapach. Szczególnie poleca się go do skóry problematycznej, podrażnionej, trądzikowej i tłustej. Mięta ma bowiem działanie antybakteryjne, łagodzące i normalizujące. Do przygotowania kosmetyku należy przygotować:

  • kilka garści mięty,
  • szklankę wody,
  • durszlak, szklaną miskę, bawełnianą ścierkę, wstążkę, folię spożywczą oraz butelkę lub słoik.

Sposób wykonania: oberwane listki mięty umieszczamy w durszlaku i opłukujemy wodą. Następnie zawijamy je w bawełnianą ścierkę i związujemy wstążką. Umieszczamy całość w misce i zalewamy wrzącą wodą. Pojemnik obtoczony folią należy odstawić na kilkanaście godzin w suche miejsce. Na koniec wystarczy odsączyć roślinę i cieszyć się gotowym miętowym hydrolatem.

Wody kwiatowe podobnie, jak inne kosmetyki naturalne cieszą się ogromną popularnością. Sprawdź również, na co pomaga aloes

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz