5 sposobów, jak spędzić wolny czas podczas kwarantanny z dziećmi?

5 sposobów, jak spędzić wolny czas podczas kwarantanny z dziećmi?

Od 15 marca na terenie Polski obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Oznacza to, że wstrzymana jest między innymi możliwość podróży zagranicznych, czasowo też ograniczono funkcjonowanie niektórych instytucji publicznych. Od 12 marca zaś zamknięte pozostają placówki edukacyjne, w związku z czym przedszkolaki i uczniowie pozostają w domach. Jak spędzić z nimi wolny czas podczas kwarantanny? Podpowiadamy 5 sposobów!

1. Wspólne czytanie

Kwarantanna jest doskonałym czasem na poszerzenie horyzontów dziecka i jednocześnie – poprawę jakości więzi rodzicielskiej. By tak się stało, warto rozważyć wspólne czytanie książek lub słuchanie audiobooków. Można sięgnąć po lektury obowiązkowe, co z pewnością nie będzie atrakcyjne, ale pomoże w nadrobieniu zaległości czytelniczych. Można również sięgnąć do licznych księgozbiorów on-line. Jako, że księgarnie i punkty biblioteczne są zamknięte z powodu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, można spróbować zamówić książki dla dzieci z dostawą do domu.

2. Rodzinne gotowanie

Gotowanie we wspólnym gronie wcale nie musi być nudne: warunkiem jest przygotowanie potraw atrakcyjnych dla najmłodszych i – najlepiej – szybkie ich spożycie z członkami rodziny. Pomysłów na takie potrawy może być dużo: od kompotów, sałatek i surówek, dań obiadowych, przez wspólne robienie zapiekanek, pieczenie pizzy, domowej roboty chleba czy własnoręcznie lepionych ciasteczek. Zwłaszcza te ostatnie będą się cieszyć dużym zainteresowaniem!

Wystarczy wziąć kostkę margaryny do pieczenia, 250 g mąki, 100 g cukru, 2 żółtka jaj kurzych i ok. 5 g proszku do pieczenia. Następnie posiekać drobno margarynę, przesiać do niej mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać cukier, żółtka i szczyptę soli. Całość wymieszać i szybko zagnieść na dość twarde ciasto. Tak powstałą masę zawinąć w folię spożywczą i umieścić w lodówce na 30 minut. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 190°C i przygotować brytfannę, nacierając ją margaryną lub wykładając papierem do pieczenia. Po upływie 30 minut trzeba wyjąć schłodzone ciasto, rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy do grubości ok. 5 mm, a następnie wyciąć szklanką lub foremkami ciastka. Tak przygotowane ciasteczka rozłożyć na blasze i piec ok. 20 min., aż się zrumienią. Smacznego!

3. Malowanie całą grupą

Kwarantanna z powodu koronawirusa to również świetna okazja do rozwijania talentów plastycznych. Z pomocą przychodzi wspólne wykonywanie prac, najchętniej różnymi technikami. Można więc rozłożyć ogromny kawał brystolu i na nim namalować razem umówiony wcześniej obraz, na przykład wspomnienie z wakacji czy portret rodzinny (każdy maluje kogoś innego). Ważne jest oczywiście, by odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie przed nadmiernym zabrudzeniem (np. rozłożyć gazety na podłodze). Dobrym pomysłem jest pozwolenie dzieciom na zachowania, na które dotychczas nie mieliśmy zgody, np. malowanie rękami czy stopami. Warto sięgać po niesztampowe rozwiązania, np. lepienie z masy solnej czy wydrapywanie z farby pokrywającej pokolorowany wcześniej kredkami świecowymi papier.

4. Gry planszowe

Możemy pokazać dzieciom, jak my spędzaliśmy wolny czas, gdy nie można było wyjść na zewnątrz. Zaproponujmy turniej planszówek, co może być bardzo ciekawą alternatywą dla telewizji i internetu. Gry planszowe i łamigłówki są dobrą metodą gimnastyki umysłu, wzmacniają zdolności poznawcze, zdolność do zapamiętywania, myślenia perspektywicznego i postrzegania za pomocą zmysłów, skupiania uwagi, poprawiają też pracę wyobraźni. Co mamy do dyspozycji? Z tych tradycyjnych gier polecamy na pewno szachy, warcaby, chińczyk, monopol, madżong, a także scrabble. Warto też przemyśleć niektóre gry karciane.

5. Domowy teatrzyk

To w sumie nic trudnego przygotować domowy teatrzyk, a może to być początek kreatywnej i całkiem pasjonującej przygody! Do wyboru mamy kilka opcji – można stworzyć teatrzyk cieni, przygotować teatr pacynek czy kukiełkowy, cała rodzina może wreszcie przygotować sobie stroje i pokazać talenty aktorskie. Dekoracje i rekwizyty można przygotować, wykorzystując znalezione w domu przedmioty i materiały kreślarskie – brystol, farby, włóczkę, bibułę, krepinę itd. Do teatrzyku cieni możemy wykorzystać brystol i patyczki do szaszłyków, pacynki można stworzyć ze starych i niesparowanych skarpet (z pewnością znajdą się w każdym domu), kukiełki zaś – z akcesoriów kuchennych (łyżki, szpatułki) i elementów garderoby. Po przygotowaniu pozostaje już tylko wymyślenie scenariusza i przygotowanie przedstawienia. Dobrej zabawy!

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz