5 atrakcji – co koniecznie musisz zwiedzić w Kazimierzu Dolnym

5 atrakcji – co koniecznie musisz zwiedzić w Kazimierzu Dolnym

Nie masz pomysłu na weekendowy wypad? Koniecznie wybierz się do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. To klimatyczne miasteczko zachwyci wszystkich miłośników sztuki i pięknych widoków. Możesz podziwiać tu ciekawe zabytki, malownicze krajobrazy i poczuć odprężający klimat. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na zwiedzających i dlaczego warto odwiedzić to miejsce właśnie latem.

1. Zamek w Kazimierzu Dolnym

Najbardziej charakterystyczną budowlą Kazimierza Dolnego nad Wisłą są ruiny twierdzy pochodzącej z czasów Kazimierza Wielkiego. Twierdza wzniesiona w połowie XIV wieku na zlecenie króla pełniła funkcję obronną. Na przestrzeni wieków budowla zmieniała się, powiększono dziedziniec i dodano attyki. Obecnie zamek wraz z basztą przeszedł gruntowny remont i dziś obiekty te są dostępne dla zwiedzających. Z murów zamku i baszty można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Kazimierza i okolic. Na turystów czeka też wystawa dostępna we wnętrzach zamku.

Zamek w Kazimierzu Dolnym

2. Kazimierski Rynek

Kazimierz Dolny to jednak nie tylko zamek. Jakie atrakcje przyciągają turystów do Kazimierza Dolnego? U stóp ruin znajdują się kolejne zabytki architektury – białe spichlerze z przełomu XVI i XVII wieku, gdzie w dawnych czasach trzymano zboże. Równie warty zobaczenia jest kościół farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja. Przy malowniczym rynku znajdują się przepiękne kamienice pod św. Krzysztofem i św. Mikołajem, które są przykładem architektury manieryzmu w Polsce. Na ich fasadach można podziwiać niezwykłe płaskorzeźby.

Kamienica w Kazimierzu Dolnym

3. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Jesteś miłośnikiem sztuki i historii? Będąc w Kazimierzu, musisz koniecznie wybrać się do Muzeum Nadwiślańskiego. W Gmachu Głównym znajdują się sale z wystawami stałymi. Na piętrze znajdziesz Galerię Wystaw Czasowym, a w zabytkowych piwnicach Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej. Możesz też zrelaksować się w Kawiarni Muzealnej i kupić pamiątki w sklepie. Na wystawach stałych na zwiedzających czekają prace artystów kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym, a także makieta przedstawiająca miasto w 1910 roku.

4. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Zastanawiasz się, z czego słynie Kazimierz Dolny? Już od wielu lat w tym malowniczym miasteczku organizowany jest Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wydarzenie na tle innych festiwali wyróżnia się tym, że łączy film z innymi dyscyplinami sztuki – literaturą, muzyką i sztukami wizualnymi. Na miłośników dobrego kina podczas festiwalu czekają ciekawe premiery kina autorskiego, a także najbardziej interesujące i nagradzane filmy ostatnich lat. Festiwal to jednak nie tylko uczta dla kinomanów – w czasie wydarzenia organizowane są spotkania z twórcami, spektakle teatralne, koncerty i wystawy. Festiwal odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia.

W obecnej sytuacji wiele festiwali i imprez masowych zostało odwołanych i przełożonych na przyszły rok. Festiwal Dwa Brzegi odbędzie się w tym roku, ale w innej formule. Data to 1-9 sierpnia 2020 roku. Warto na bieżąco śledzić nowe informacje.

Kazimierz Dolny

5. Klimat i malownicze krajobrazy

Kazimierz Dolny to także, a może przede wszystkim, miasto z niezwykłym klimatem. Zabytkowe kamienice, rustykalne domy i zielona okolica tworzą niepowtarzalny widok. W jednym z domków lub hoteli możesz bez problemu zarezerwować nocleg.

W zakamarkach miasteczka znajdziesz liczne galerie sztuki, w których możesz podziwiać i zakupić niepowtarzalne prace miejscowych artystów. Koniecznie wybierz się na spacer brzegiem Wisły i rejs statkiem do pobliskiego Janowca. Na małym rynku organizowany jest pchli targ, na którym znaleźć można niezwykłe perełki. Liczne restauracje w Kazimierzu Dolnym są równie godne polecenia – kuszą regionalnymi przysmakami, a kolacja w takiej klimatycznej knajpie to świetny pretekst do spotkania ze znajomymi i długich dyskusji. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz