4 wady i 4 zalety opalania w solarium

4 wady i 4 zalety opalania w solarium

Solarium ma swoich zwolenników i przeciwników. Zastanawiasz się nad wizytą w solarium, ale nie wiesz, czy to faktycznie dobry pomysł? Poznaj za i przeciw sztucznej opalenizny. Dowiedz się, jakie zalety ma opalanie z umiarem. Przeczytaj, jakie wady może mieć nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie lamp solaryjnych i sprawdź przeciwwskazania.

Jakie są zalety opalania w solarium?

Mimo że dziś solarium na wielu przeciwników, nie można zapomnieć o plusach korzystania z tego typu usług. Jeśli będziemy korzystać ze sprawdzonych salonów, opalać się z głową, przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa i zwracać uwagę na wymagania naszej skóry, nie ma powodów do obaw. Bez przeszkód możemy cieszyć się ładną opalenizną nawet zimą.

1. Synteza witaminy D3

Nie tylko naturalne opalanie na plaży, ale także wizyta w solarium przyspiesza wchłanianie witaminy D3. Witamina ta niezbędna jest do budowy mocnych i zdrowych kości oraz zębów, a także zachowania sprawnych mięśni.

2. Sposób na poprawę nastroju

W czasie opalania w organizmie pojawiają się endorfiny. Hormony szczęścia dodają nam energii, więc solarium może być receptą na zły nastrój szczególnie w okresie, gdy słońca jest jak na lekarstwo.

3. Atrakcyjny wygląd

Opalone ciało wygląda zdrowo, wydaje się szczuplejsze. Ładny wygląd to również lepszy humor i większa pewność siebie. Oczywiście nie można przesadzić, zbyt mocna opalenizna, zamiast upiększać, dodaje lat.

4. Ratunek przed ważną imprezą

Jeśli czeka nas ważne wydarzenie i wyglądamy blado, solarium może być szybkim sposobem na poprawę wyglądu. Wiele kobiet korzysta z usług przed weselem, imprezą sylwestrową lub studniówką.

Nie można zapominać, że solarium nie jest rozwiązaniem na dolegliwości skórne. Mitem jest to, że opalanie pozytywnie wpływa na trądzik. Faktycznie na początku skóra może wyglądać lepiej, jednak z czasem jej stan się pogarsza!

Przeczytaj, jak bezpiecznie korzystać z solarium według nowych zasad.

Jakie są wady korzystania z solarium?

Przeciwnicy solarium wskazują, że promieniowanie wytwarzane przez lampy solaryjne jest zdecydowanie mocniejsze niż to słoneczne. Zanim więc wybierzemy się na salonu, warto wziąć pod uwagę minusy sztucznej opalenizny:

1. Starzenie się skóry

Podczas opalania dochodzi do niszczenia włókien kolagenu i elastyny. Skóra traci sprężystość, staje się odwodniona. Wysuszona skóra skłonna jest do nadprodukcji sebum, co skutkuje pojawieniem się uporczywego trądziku.

2. Poparzenia i ryzyko nowotworu

Częste i zbyt intensywne opalanie w solarium może skutkować oparzeniami, a w konsekwencji rozwojem raka. Najpoważniejszym jest czerniak, który dotyczy nawet młodych osób. Zmiany skórne należy zasłonić plastrem, a wcześniej skontaktować się z dermatologiem, który oceni stan skóry.

3. Przebarwienia

Działanie lamp solaryjnych może wywołać reakcje fotolalergiczne. Przebarwienia skóry są trudne w leczeniu, więc jeśli mamy takie skłonności, lepiej nie ryzykować i zrezygnować ze sztucznej opalenizny.

4. Tanoreksja

Kolejnym powodem, dla którego niektórzy powinny unikać solarium, jest skłonność do uzależnień. Tanoreksja objawia się obsesyjną chęcią opalania. Tanorektycy i tanorektyczki nawet mimo mocnej opalenizny wciąż postrzegają swoją skórę jako zbyt bladą. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do poważnych poparzeń i rozwoju raka.

Jakie są przeciwwskazania do wizyty w solarium?

Mimo zalet solarium z jego usług nie powinny korzystać osoby niepełnoletnie, cukrzycy, osoby chore na serce i nerki, zmagające się z miażdżycą i nadciśnieniem. Przeszkodą są również choroby skóry, skłonność do przebarwień, a także liczne blizny i znamiona. Po depilacji należy dać skórze odpocząć i dopiero po jakimś czasie wybrać się na solarium.

Przeczytaj, czy można korzystać z solarium w ciąży.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz