Artykuł sponsorowany

4 sposoby, aby płacić mniej za ubezpieczenie OC

4 sposoby, aby płacić mniej za ubezpieczenie OC

Informacja o podwyżkach ubezpieczenia OC zszokowała kierowców, którzy musieli wykupić nową polisę samochodową. A ponieważ pogłoski o kolejnych wzrostach cen nie milkną, właściciele pojazdów szukają sposobów na poczynienie oszczędności.

Z ubezpieczenia OC nie można zrezygnować

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową i nie można z niej zrezygnować bez żadnego powodu. Składkę trzeba płacić nawet wtedy, gdy samochód nie jest używany. Jedyną sytuacją zwalniającą z opłaty ubezpieczenia jest jego wyrejestrowanie, a to jest możliwe np. na skutek zezłomowania. Uchylanie się od opłat nie jest opłacalne, ponieważ za brak OC grożą kary finansowe nakładane przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

W przypadku OC liczy się przede wszystkim cena

Warto mieć świadomość, że ubezpieczenie komunikacyjne OC regulowane jest ustawowo. Przepisy dokładnie określają zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz maksymalne sumy gwarancyjne. Dla ubezpieczającego oznacza to, że bez względu na wysokość składki, ubezpieczyciel bierze na siebie taką samą odpowiedzialność. Dlatego w przypadku polisy OC można kierować się wyłącznie ceną przy wyborze.

1. Pakiet z ubezpieczeniem mieszkania

Chcąc obniżyć koszt polisy OC, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia w pakiecie z innym, np. ubezpieczeniem mieszkania. W ten sposób można zaoszczędzić nawet 20% – jednak nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym (TU). Dlatego warto wcześniej zorientować się, by mieć pewność takiej opcji.

2. Ubezpieczenie ze współwłaścicielem pojazdu

Z wysokimi składkami ubezpieczenia OC muszą liczyć się młodzi kierowcy, tj. osoby posiadające prawo jazdy od niedawna. Młody wiek oraz krótki okres posiadania prawa jazdy to czynniki, które decydują o dużym ryzyku ubezpieczeniowym. Statystyki wskazują, że to właśnie takie osoby najczęściej są sprawcami wypadków spowodowanych brawurą i niedoświadczeniem.

Wysokość składki OC można jednak obniżyć, rejestrując pojazd wraz ze współwłaścicielem. Jeśli będzie to osoba posiadająca maksymalne zniżki, zostaną one uwzględnione przy wyliczaniu składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Warto jednak mieć świadomość, że w razie stłuczki – bez względu na to, który ze współwłaścicieli jest sprawcą – oboje tracą zniżki.

3. Wykupienie polisy w agencji ubezpieczeniowej

Jeśli nie porównujesz ofert, istnieje spore ryzyko, że za ubezpieczenie OC przepłacasz. Dlatego warto udać się do agencji ubezpieczeniowej, by wybrać polisę najkorzystniejszą. Przykładowo, Pytlik -Ubezpieczenia to agencja współpracująca z najważniejszymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu otrzymasz kalkulację z kilku TU jednocześnie, co pozwoli wybrać najtańszą opcję.

4.  Pakiet z ubezpieczeniem AC

Ubezpieczyciele przyznają dodatkowe zniżki, jeśli kierowca wraz z pakietem OC wykupi nieobowiązkowe ubezpieczenie autocasco. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz, ale przede wszystkim rozszerzasz zakres ochrony – od teraz polisą będzie objęty nie tylko samochód osoby poszkodowanej, ale i Twój jako sprawcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz