4 rzeczy, które musisz wiedzieć o projektach domów parterowych

4 rzeczy, które musisz wiedzieć o projektach domów parterowych

Wiele osób marzy o budowie domu z dala od miejskiego zgiełku. Spokojna okolica, dostęp do ogrodu, a także komfort posiadania wyłącznie prywatnej przestrzeni to główne atuty, które kuszą wielu z nas. Zastanawiasz się, jaki projekt wybrać? Poznaj zalety domów parterowych i dowiedz się, dla kogo takie rozwiązanie jest najlepsze. Sprawdź, jakie ograniczenia mogą wpłynąć na wybór projektu.

1. Jakie są zalety domu parterowego?

Dom parterowy ma zdecydowanie sporo plusów, dlatego tak wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Projekt domu parterowego umożliwia łatwe skomponowanie bryły budynku z otoczeniem oraz daje możliwość swobodnej aranżacji wewnątrz. Dostęp do ogrodu możemy mieć z każdego pomieszczenia.

W budynkach parterowych nie ma potrzeby umieszczania schodów, więc mamy do dyspozycji większą przestrzeń i większe możliwości aranżacyjne. Brak schodów to również bezpieczeństwo i wygoda. Codzienne bieganie po stopniach może być kłopotliwe i męczące, dlatego jednopoziomowymi projektami domów zainteresowane są szczególnie rodziny z małymi dziećmi oraz seniorzy.

Domy parterowy to zwykle budynki o prostej bryle bez skosów. Taka przestrzeń jest zdecydowanie łatwiejsza w aranżacji. Bez problemu dopasujemy standardowe zestawy mebli, a w dodatku mamy większe pole do popisu na zrealizowanie nawet nietypowych pomysłów.

2. Jakie są twoje potrzeba – teraz i w przyszłości?

Zanim zdecydujesz się na projekt domu parterowego, zastanów się, jak wyglądają twoje plany na bliższą i dalszą przyszłość. Dom parterowy może  wydawać się wymarzonym rozwiązaniem, jednak z biegiem czasu przestrzeń może stać się niewystarczająca.

Z jednej strony dom parterowy jest świetny, jeśli planujesz powiększenie rodziny, bo jednopoziomowa przestrzeń jest bezpieczniejsza dla malucha, z drugiej z upływem lat dorastający nastolatek zacznie marzyć o własnym, prywatnym miejscu. W przypadku domów piętrowych czy z poddaszem łatwiej wygospodarować dodatkową przestrzeń dla kolejnego członka rodziny.

Jeśli jednak cenisz wygodę lub inwestujesz w dom na lata i obawiasz się codziennego pokonywania schodów, dom parterowy to rozwiązanie idealne dla ciebie.

3. Jaka jest wielkość działki?

Wybór projektu powinien uwzględniać nie tylko nasze potrzeby, ale także wielkość dostępnej działki. Ograniczeniem dla budynku jednokondygnacyjnego może być niewielka przestrzeń do zabudowy. Trzeba pamiętać, że w przypadku wyboru domu parterowego jeden poziom zajmie dwa razy więcej niż w przypadku domu piętrowego. Dom parterowy nie sprawdzi się zarówno na niewielkiej, jak i wąskiej działce, gdzie nie będzie już miejsca na wygospodarowanie ogrodu.  

Jeśli jednak zdecydujesz się na budowę małego domu parterowego na niewielkiej działce, projekt musi być dobrze przemyślany. Dobry architekt znajdzie rozwiązanie nawet w trudnych sytuacjach i zaprojektuje wygodną przestrzeń.

Z kolei w przypadku większej powierzchni domu parterowego musimy wziąć pod uwagę dużą powierzchnię dachu, co wiąże się ze sporym wydatkiem.

4. Jaki jest plan miejscowy?

Kolejne ograniczenia dotyczące budowy domu parterowego mogą być związane z zapisami w planie miejscowym. Kluczowe są tu również decyzje o warunkach zabudowy, szczególnie te mówiące o minimalnych nachyleniu połaci. Jeśli w najbliższej okolicy istnieje konieczność projektowania domów z wyższymi dachami, wówczas lepszym rozwiązaniem jest budowa domu o mniejszej powierzchni, ale z poddaszem.

Kolejnym problemem może być zapis nakazujący, by nowo powstające budynki pasowały do obecnej zabudowy. Jeśli w pobliżu naszej działki znajdują się już budynki piętrowe, budowa domu z jedną kondygnacją nie wchodzi w grę.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz