Materiał Partnera

4 cechy dobrego dietetyka

4 cechy dobrego dietetyka

 Do dietetyka udajemy się w różnym celu. Niektórzy pragną zrzucić nadprogramowe kilogramy, lecz nie radzą sobie z tym samodzielnie. Inni wręcz przeciwnie - chcą przytyć. Oczywiście istnieją jeszcze inne powody, jednak to są te najczęściej występujące. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być dobry dietetyk? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Potrafi słuchać

Przede wszystkim dobry dietetyk powinien potrafić pytać i słuchać. Wydaje się to być proste, lecz… jedynie się wydaje. Po przeprowadzeniu rozmowy proponuje różnego rodzaju rozwiązania, a także plany współpracy. Na całościowy wywiad u dietetyka powinny się składać kwestie zdrowotne, żywieniowe, a także środowiskowe.

Jeżeli nie przepadasz za jakimś produktem, powiedz o tym. Dietetyk musi to wziąć pod uwagę i wykluczyć go z Twojego jadłospisu. Powinien on być dostosowany pod Twoje potrzeby, tak, aby nie kolidował z Twoimi codziennymi obowiązkami. To znaczy, że jeżeli na zrobienie obiadu masz kilkanaście minut dziennie, także powinieneś o tym poinformować. To bardzo ważna informacja dla dietetyka, podobnie jak możliwości finansowe. Jak widzimy, na ułożenie jadłospisu wpływa naprawdę wiele czynników.

Sprawdza i proponuje

Najgorsze, co może być, to ułożenie diety bez zapoznania się z potrzebami pacjenta, czy wynikami badań laboratoryjnych. Dobry dietetyk zawsze proponuje konkretne badania, których wyniki pozwalają na odpowiednie dobranie diety. - twierdzi Agata Dereszewska, prowadząca Doradztwo Żywieniowe.

Profesjonalny żywieniowiec powinien dbać, aby spotkania kontrolne odbywały się regularnie (by wspomagać cię motywacyjnie). Co to znaczy? Najlepiej byś widywała się ze specjalistą raz na dwa tygodnie, minimum raz w miesiącu.

Dietetyk, który całkowicie poświęca się pacjentowi, powinien zadawać pytania, a także utrzymywać stały kontakt, czy to telefoniczny, czy mailowy. Bardzo dobrze, kiedy to specjalista wychodzi z inicjatywą kontaktu w momentach, kiedy widać, że pacjent jest zrezygnowany.

Zero diet cud

Pamiętaj, że dobry i profesjonalny dietetyk nie będzie Ci proponował diet cud, głodówek, a także innych podobnych diet. To niedopuszczalne!

Zachęca

Tak naprawdę to wszystko zależy od Ciebie. Dietetyk jest tylko Twoim dobrym doradcą, który wskazuje Ci prawidłową drogę. Profesjonalny specjalista powinien dać Ci lub przynajmniej zachęcić do prowadzenia dziennika diet, w którym nic nie zginie, a na każdej wizycie będzie można poddać go analizie i wyłowić ewentualnie błędy, by wskazać właściwy kierunek zmian.


Podsumowując, jak widzimy, istnieje kilka cech, którymi powinien charakteryzować się dobry dietetyk. Wybierając specjalistę, powinniśmy zwrócić uwagę na każdą z nich, aby być zadowolony ze współpracy z danym dietetykiem. 

Opracowanie:
Lubawa, Siostry Antoniny Schneider 3b lok. 16
tel. 790 552 723
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz