Materiał Partnera

4 cechy dobrego blatu roboczego

4 cechy dobrego blatu roboczego

Dobrze wyposażona kuchnia to taka, w której można wygodnie i sprawnie przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Potrzebna jest do tego odpowiednia przestrzeń robocza, czyli blat. Służy on do krojenia, wyrabiania ciasta czy wycinania ciasteczek. Blaty robocze znajdują się jednak także w łazienkach oraz są wykorzystywane jako lady sklepowe. W jaki sposób powinien być wykonany blat, który ma stanowić komfortową przestrzeń roboczą?

Przystosowany do pracy w trudnych warunkach

W każdej kuchni podczas gotowania meble narażone są na szereg niekorzystnych czynników. Zazwyczaj panuje tam wysoka temperatura, a z garnków unosi się para. Również w łazience jest zwykle mokro i ciepło. Warunki te wymagają, aby blat roboczy był odporny na wilgoć i wodę. Zabezpieczona powinna być jego górna powierzchnia, jak i dolna. Wykorzystuje się w tym celu izolację z papieru przeciwprężnego. Doskonale, jeżeli blat został wykonany tak, że nie zaszkodzi mu postawienie na nim gorącego rondla czy kubka z herbatą.

Trwałość i wytrzymałość

Niezależenie, czy blat roboczy znajduje się w sklepie, czy w domowej kuchni, musi być wykonany z solidnego materiału. Przesuwane są po nim różne przedmioty, odkładane naczynia, a niekiedy ma on kontakt z ostrzejszymi akcesoriami. Dlatego też przestrzeń robocza musi być przygotowana do tego, aby mimo intensywnej eksploatacji nie ulegała szybkiemu zniszczeniu – ścieraniu, pękaniu czy zarysowywaniu. W przeciwnym razie blat błyskawicznie straci swój estetyczny wygląd. Ponadto powinien on charakteryzować się odpowiednią nośnością, gdyż często znajdują się na nim ciężkie sprzęty, takiej jak roboty kuchenne, ekspresy do kawy lub garnki.

Bezproblemowe utrzymanie w czystości

Niestety blatu roboczego nie można włożyć do zmywarki i w ten sposób skutecznie pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Jego powierzchnia musi być wykonana z takiego tworzywa, aby łatwo usuwać z niej plamy, tłuszcz oraz brud.

Blat roboczy nie może sprawiać żadnych kłopotów, jeżeli chodzi o jego czyszczenie. Natomiast jego pielęgnacja powinna polegać jedynie na stosowaniu delikatnych środków czystości” – mówi ekspert z firmy Valentin.

Estetyczny wygląd

Blaty montuje się zwykle w widocznych miejscach. Lady sklepowe są przeznaczone do tego, aby eksponować na nich towary. Natomiast w domu znajdują się w kuchni, do której nierzadko zapraszani są też goście. Dlatego płyta, z której zostanie stworzony blat roboczy, powinna być wykonana estetycznie oraz starannie. Zapewni to, że nie wpłynie ona niekorzystnie na walory wizualne pomieszczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz