Artykuł sponsorowany

3 sposoby, jak sprawdzić stan techniczny dachu domu z rynku wtórnego

3 sposoby, jak sprawdzić stan techniczny dachu domu z rynku wtórnego

Gdy kupujesz dom na rynku wtórnym lub od kilku lat zamieszkujesz już taki budynek, Twoją uwagę powinien zwrócić stan techniczny dachu. Szczelne, pozbawione mostków termicznych pokrycie dachowe przyczynia się bowiem do zmniejszenia kosztów utrzymania budynku oraz znacząco wpływa na poczucie komfortu cieplnego jego mieszańców. Jak sprawdzić, czy dach jest w dobrym stanie? W naszym artykule wskażemy Ci 3 różne metody.

Wizja lokalna dachu i poddasza

Stan dachu oceń najpierw samodzielnie, bez żadnych, specjalistycznych narzędzi, dokonując wizji lokalnej na poddaszu i od strony zewnętrznej budynku, sprawdzając szczelność oraz drożność rynien, stan podbitki i pokrycia dachowego. Jeśli poddasze jest już wykończone, wówczas na ścianach nie powinno być śladów wilgoci, zacieków ani pleśni, jeśli zaś słupy, łaty i wiązary są odkryte, zwróć uwagę na ich wygląd: czy nie ma na nich charakterystycznych dziur i rowków, drążonych przez szkodniki.

Sygnałem, który świadczy też zwykle o wielkopowierzchniowych nieszczelnościach, jest nadmierne przenikanie powietrza przez poszycie dachowe – we wnętrzu czuć podmuchy wiatru. Jeśli zaobserwujesz powyższe usterki i problemy, niezwłocznie zleć wykonanie remontu – radzi Patryk Mofina, właściciel firmy Usługi Dekarskie, specjalizującej się w montażu więźby dachowej i renowacjach dachów.

Pomiary wilgotności

Kolejna metoda sprawdzenia stanu technicznego dachu polega na zastosowaniu higrometru, czyli prostego, manualnego urządzenia do pomiaru poziomu wilgotności w domu. Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach waha się w przedziale między 40 a 60 procent, w zależności od temperatury. Im niższa temperatura, tym wyższa wilgotność, i odwrotnie: w przegrzane wnętrzach występuje przesuszone powietrze. Zbyt wysoki poziom pary wodnej, na poziomie przekraczającym 70 procent, może świadczyć o nieszczelności dachu, przez które tracisz energię cieplną w swoim domu. Wykonanie remontu pokrycia dachowego oraz izolacji poddasza jest wówczas koniecznością.

Badanie termowizyjne

Zanim podejmiesz kosztowny remont swojego dachu, możesz również zlecić badanie termowizyjne. Polega ono na zastosowaniu specjalistycznej aparatury pomiarowej – termogramu, za pomocą którego opracowywana jest mapa nieszczelności budynku. W wyniku badania termowizyjnego może się okazać, że jedynie fragment Twojego dachu wymaga naprawy. Termogram precyzyjnie wskaże, czy nastąpiło tylko miejscowe uszkodzenie warstwy izolacyjnej czy nieszczelności występują w obrębie całego pokrycia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz