Artykuł sponsorowany

3 najważniejsze elementy umowy między komisem samochodowym a kupującym

3 najważniejsze elementy umowy między komisem samochodowym a kupującym

Umowa komisu może dotyczyć wyłącznie sprzedaży rzeczy ruchomych, na przykład samochodów. Cechą charakterystyczna takiej umowy jest występowanie pośrednika sprzedaży, czyli komisanta, który zawiera umowę z osobą trzecią – kupującym w imieniu właściciela pojazdu nazywanego komitentem. Warunki kupna i sprzedaży samochodu ustalane są w sposób indywidualny z komisem i istnieje kilka podstawowych elementów, które obligatoryjnie powinny znaleźć się na umowie.

Strony umowy oraz data i miejsce jej zawarcia

Umowa komisowa musi zawierać informacje dotyczące czasu i miejsca transakcji, a także dane personalne, czyli imiona, nazwiska i adresy oraz numery dokumentów tożsamości. W trosce o swoje interesy prawidłowości wpisanych danych powinny dopilnować obydwie strony umowy.

Dane pojazdu

Na każdej umowie zawieranej z Komisem Auto-Handel z Dębienka koło Poznania widnieją szczegółowe informacje o pojeździe, który stanowi przedmiot transakcji, czyli:

  • Marka i model

  • Rocznik

  • Numer VIN

  • Numer rejestracyjny

  • Przebieg

W umowie komisowej zawarte są zwykle informacje o stanie technicznym pojazdu oraz ewentualnych usterkach, które wpływają na jego wartość i stanowią dowód dla urzędu skarbowego na prawidłowo zadeklarowaną kwotę na umowie, zwłaszcza jeśli odbiega ona od ceny rynkowej.

Cena

Najważniejszy dla obydwu stron transakcji zapis umowy komisowej to cena. Na umowie pomiędzy właścicielem pojazdu a komisem bardzo często określa się cenę minimalną, a jeśli komis sprzeda pojazd za cenę niższą, to właścicielowi przysługuje rekompensata. Przy sprzedaży za wyższą cenę kwota nadwyżki należna jest właścicielowi. Na umowie sprzedaży z kolei widnieje dokładna pełna kwota, za którą sprzedano pojazd i która stanowi podstawę do wyliczenia należnego podatku w Urzędzie Skarbowym.

Dlaczego umowa komisu jest lepszym zabezpieczeniem niż faktura?

Samochody używane w Poznaniu mogą być sprzedawane na podstawie faktury lub umowy, która reguluje uprawnienia kupującego. Umowa komisowa w przeciwieństwie do faktury stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie przed nieuczciwymi praktykami sprzedających i pośredników. Przy samej fakturze wszystkie aspekty poruszane na umowie ustalane są w sposób ustny – również przebieg, stan techniczny pojazdu oraz historia szkód. Wart podkreślenia jest fakt, że przy transakcji z komisem stroną umowy jest przedsiębiorca, a nie osoba prywatna i jako sprzedawca jest podmiotem odpowiedzialnym za usterki i wady ukryte niepodane do wiadomości kupującego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz