Artykuł sponsorowany

Zawodowe różnice między farmaceutą a technikiem farmaceutycznym

Zawodowe różnice między farmaceutą a technikiem farmaceutycznym

Praca w aptece to bardzo odpowiedzialne zadanie. Tutaj farmaceuci zajmują się głównie sprzedażą leków, doradzając klientom właściwe produkty i dawki dostosowane do indywidualnych potrzeb. Ich rolą jest również samodzielne sporządzanie substancji i mikstur leczniczych. Za apteczną ladą można także spotkać technika farmacji. Co robi w aptece osoba z takim tytułem? Czym różni się jego profesja od tej wykonywanej przez farmaceutę?

Technik farmaceutyczny kontra farmaceuta

Zarówno farmaceuta, jak i technik farmaceutyczny mogą pracować w aptece, sprzedawać lekarstwa i przygotowywać wyroby medyczne. Jakie istnieją różnice między ich profesjami? Dysproporcję można na pewno zauważyć na poziomie wykształcenia. Absolwent farmacji musi ukończyć 5-letnie studia wyższe i zaliczyć półroczny staż w aptece, żeby otrzymać prawa do wykonywania zawodu. Natomiast, aby osiągnąć status technika farmaceuty, wystarczy odbyć 2,5-letnie studium policealne oraz 2-letnią praktykę w jednej z placówek sprzedających leki.

Znaczącą różnicą jest również stopień ich samodzielności. Farmaceuta to wykwalifikowana osoba, która może w pojedynkę prowadzić działalność apteczną. Technik farmaceutyczny nie ma do tego wystarczających uprawnień, dlatego pracę w aptece musi wykonywać wyłącznie pod nadzorem magistra farmacji. Co więcej, technik farmaceuta nie może na własną rękę tworzyć substancji medycznych o właściwościach silnie działających, odurzających i psychotropowych z grupy I-P i II-P.

Jak zostać technikiem farmaceutycznym?

Aby uzyskać tytuł technika farmaceutycznego, należy ukończyć szkołę policealną z taką specjalizacją, na przykład Krakowską Medyczną Szkołę Policealną. W ramach zajęć uczniowie poznają techniki sporządzania leków, uczą się analizowania produktów leczniczych, badają tożsamość surowców naturalnych oraz opanowują świadczenia farmaceutyczne. Absolwent kierunku będzie upoważniony do pracy w aptekach ogólnodostępnych, szpitalnych lub hurtowniach farmaceutycznych jako średni personel medyczny.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz