Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się technik dentystyczny?

Czym zajmuje się technik dentystyczny?

Stomatologia to dziedzina medycyny, która stoi na straży pięknego i zdrowego uśmiechu. Dentysta jest lekarzem zajmującym się głównie profilaktyką i leczeniem zębów. Jego profesja jest także kojarzona z zabiegami upiększającymi uzębienie. Natomiast niewiele ludzi wie, na czym polega praca technika dentystycznego. Co należy do obowiązków osoby z takim wykształceniem i jak nią zostać?

Kim jest technik dentystyczny?

Dlaczego mało wiadomo o zawodzie technika dentystycznego? Na wizycie w gabinecie dentystycznym można spotkać m.in. lekarza stomatologa, ortodontę czy higienistkę – każdy z nich stara się odpowiednio zatroszczyć o zęby klienta zgodnie ze swoją profesją. Warto jednak zadać pytanie, skąd specjaliści stomatologiczni pozyskują protezy zębowe lub aparaty ortodontyczne? Tu z pomocą przybywa właśnie technik dentystyczny. Nie ma on bezpośredniego kontaktu z pacjentem, dlatego rzadko kto zdaje sobie sprawę z jego działalności.

Technik dentystyczny jest odpowiedzialny za wytwarzanie protez zębowych, aparatów ortodontycznych oraz wkładów wypełniających tkanki. Zajmuje się także ich dopasowaniem i ewentualną naprawą. To jemu stomatolodzy wysyłają odlew gipsowy uzębienia klienta, na którego podstawie tworzy produkt protetyczny zgodny z wytycznymi.

Jak uzyskać tytuł technika dentystycznego?

Idealnym kandydatem na to stanowisko jest osoba wykazująca się dużą cierpliwością i precyzją pracy. Aby rozpocząć naukę na tym kierunku, należy wybrać jedną z dostępnych ścieżek edukacyjnych. Zalecanym systemem edukacji jest ukończenie szkoły policealnej takiej jak Krakowska Medyczna Szkoła Policealna na specjalizacji technika dentystycznego. Podczas trwania 2,5-letniego kursu uczniowie kształcą się z obsługi specjalistycznych urządzeń, podstawowego projektowania komputerowego, modelarstwa oraz wykonywania protez i aparatów ortodontycznych pod indywidualne potrzeby pacjenta. Absolwent szkoły policealnej otrzymuje średnie wykształcenie medyczne i jest w pełni przygotowany do laboratoryjnego wykonywania prac protetycznych.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz