Artykuł sponsorowany

Ważna rola opiekuna medycznego w życiu osób niesamodzielnych

Ważna rola opiekuna medycznego w życiu osób niesamodzielnych

Rola opiekuna medycznego w życiu każdego chorego jest ogromna. Zapewnia on pacjentowi wsparcie psychiczne w trudnych sytuacjach. Często pomaga także w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych – zakupach, gotowaniu, sprzątaniu. Czasem jednak zaangażowanie takiej osoby musi być większe i obejmować pomoc choremu w wypełnianiu podstawowych czynności, takich jak poruszanie się, higiena i jedzenie.

Opiekun medyczny – charakterystyka pracy

Opiekun medyczny to osoba, która w profesjonalny sposób zajmuje się pomocą osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Osoba taka ma za zadanie rozpoznanie i rozwiązywanie problemów chorego. Opiekunowie medyczni najczęściej zajmują się osobami starszymi, chorymi, ale nie tylko. Służą pomocą także osobom niesamodzielnym w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku. Opiekun oferuje kompleksową współpracę z zespołem terapeutycznym. Jest to zawód zaufania publicznego. Opiekun medyczny zajmuje się pacjentami, dlatego odgrywa istotną rolę w systemie ochrony zdrowia i w życiu każdego pacjenta.

Do głównych zadań osoby wykonującej ten zawód należy m.in. rozpoznawanie problemów opiekuńczych osób chorych i niesamodzielnych, wykonywanie zabiegów higienicznych, współpraca z pielęgniarką w zakresie realizowania planu opieki nad osobami niesamodzielnymi, pomoc pielęgniarce w trakcie wykonywania zabiegów pielęgniarskich, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich z niesamodzielnymi pacjentami. Opiekunowie medyczni mogą również aktywizować osoby chore i niesamodzielne do zwiększenia swojej samodzielności życiowej. Warto jednak pamiętać, że kwalifikacje zawodowe opiekuna medycznego nie dają możliwości wykonywania czynności pielęgniarskich. Celem opiekuna jest odciążenie pielęgniarki i pomoc w podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych, a także zaspokajanie podstawowych potrzeb pacjenta. Opiekun medyczny pracuje na zlecenie pielęgniarki, ale część czynności może wykonywać samodzielnie, bez zlecenia.

Możliwości pracy jako opiekun medyczny

W obecnych czasach osoby starsze, niesamodzielne stanowią bardzo dużą grupę potrzebujących pomocy w codziennym życiu. Opiekun medyczny jest w takich sytuacjach codziennym pomocnikiem, prawą ręką i dużym wsparciem dla pacjenta. Osoby, które posiadają tytuł opiekuna medycznego, mogą podjąć pracę w wielu miejscach – szpitalach, zakładach opiekuńczo – leczniczych, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, domach i ośrodkach pomocy społecznej, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych oraz niesamodzielnych, hospicjach, a także sanatoriach. Mogą także pracować w domach pacjentów, świadcząc opiekę indywidualną.

Rodzaj opieki nad chorymi jest jednak uzależniony od stanu zdrowia pacjenta i sytuacji życiowej. W przypadku chorych leżących bardzo ważne jest zaangażowanie opiekuna. Powinien on zadbać o wygodne łóżko, materace przeciwodleżynowe, podawanie leków i żywienie. Uzyskanie wykształcenia w kierunku opiekuna medycznego jest możliwe m.in. dzięki ofercie Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdyni. Absolwenci otrzymują kompletną wiedzę merytoryczną i praktyczną, która jest niezbędna do pracy z osobami wymagającymi opieki czy pomocy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz