Artykuł sponsorowany

Przygotowanie do gastroskopii - jak to zrobić?

Przygotowanie do gastroskopii - jak to zrobić?

Gastroskopia to inaczej badanie górnego odcinka naszego przewodu pokarmowego. Obejmuje sprawdzenie stanu dwunastnicy, żołądka i przełyku. Podczas testu diagnosta jest w stanie pobrać kawałek błony śluzowej z przewodu pokarmowego i obejrzeć go pod kątem możliwych zmian chorobowych. Podczas badania do przełyku wprowadza się specjalny przewód, rejestrujący obraz z wnętrza organizmu pacjenta. Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii? Jak przygotować się do badania?

Pomoc w zdiagnozowaniu problemów z układem pokarmowym

Jak większość badań, również gastroskopia wykonywana jest ze względu na konkretne wskazania. Pacjent powinien poddać się badaniu, jeśli ma trudności z połykaniem pokarmów i napojów. Przyczyną dolegliwości mogą być bowiem stany zapalne w przełyku, a nawet zaburzenia pracy tego narządu w postaci nieprawidłowych skurczów. Gastroskopię należy też wykonać w przypadku dokuczliwej zgagi, która objawia się podrzucaniem do przełyku kwaśnej treści żołądka. Powodem zgagi często jest choroba wrzodowa powodująca zaburzenia opróżniania trzewi. Inne dolegliwości stanowiące wskazanie do gastroskopii to między innymi:

  • Wymioty z krwią,
  • Zapalenie żołądka o charakterze przewlekłym,
  • Bóle nadbrzusza,
  • Możliwa obecność ciał obcych w przewodzie pokarmowym,
  • Niewyjaśniona utrata masy ciała,
  • Niedokrwistość.

Badanie zleca się również podczas diagnozowania chorób takich jak rak przełyku lub żołądka oraz chłoniak żołądka, a także celiakia. Gastroskopia wskazana jest przed zabiegami operacyjnymi. Ma też zastosowanie terapeutyczne. Wykorzystuje się ją do usuwania polipów i zmian przednowotworowych oraz do zamykania żylaków.

Niektóre czynniki zaburzają wynik badania

Gastroskopia wykonywana między innymi w ośrodku zdrowia Medicus sp. j. w Żywcu wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Przez co najmniej osiem godzin przed badaniem nie wolno przyjmować żadnych pokarmów, zaś na cztery godziny przed badaniem należy również odstawić napoje. Osoby przyjmujące stale lekarstwa na choroby serca, nadciśnienie lub padaczkę mogą popić je niewielką ilością wody. Jeśli są to środki, które zmniejszają krzepliwość krwi, ich zażycie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Zalecane jest również odstawienie lekarstw z grupy inhibitorów pompy protonowej, ponieważ mogą zafałszować wynik badania. Terapia tymi środkami nie jest jednak przeciwwskazaniem do wykonania gastroskopii. Przed badaniem nie wolno też palić papierosów ani żuć gumy przez kilka godzin. Zabieg mocno podrażnia gardło i przełyk, dlatego nie zaleca się spożywania czegokolwiek również przez dwie godziny po jego zakończeniu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz