Artykuł sponsorowany

Czym jest gastroskopia i kiedy może być nam potrzebna?

Czym jest gastroskopia i kiedy może być nam potrzebna?

Słysząc od lekarza wiadomość o konieczności udania się na badanie endoskopowe, jakim jest gastroskopia, większość osób ma ochotę wybiec z gabinetu. Od lat panendoskopia – bo tak fachowo nazywa się to badanie – cieszy się nie najlepszą sławą wśród pacjentów. Warto jednak zatrzymać się i zrozumieć, na czym w ogóle polega to badanie i w jakim stopniu  jest ono tak bolesne, jak o tym wszyscy zapewniają.

Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka kładu pokarmowego. W jej przypadku bada się głównie żołądek i przełyk, istnieje też możliwość pobrania podczas badania fragmentu błony śluzowej, by zlokalizować potencjalne zmiany w jej strukturze. To właśnie badanie gastroskopowe jest w stanie wykryć obecność Helicobacter pylori w naszym przewodzie pokarmowy, umożliwić usunięcie polipów czy też poszerzyć pojawiające się w układzie pokarmowym zwężenia.

Przed rozpoczęciem zabiegu, na prośbę pacjenta podaje mu się znieczulenie gardła, które zmniejsza odczuwany ból oraz łagodzi odruch wymiotny. W następnej kolejności pacjent kładzie się na lewym boku i zakłada mu się ustnik, zapobiegający zamykaniu jamy ustnej. Badanie gastroskopowe wykonuje się przy użyciu endoskopu – czyli giętkiego przewodu, który posiada kamerę oraz własne źródło światła, dzięki któremu może przekazywać jasny i dokładny obraz przełyku lub gardła. Przewód ten stopniowo wprowadza się przez jamę ustną w głąb górnego odcinka układu pokarmowego, zależnie od potrzeb i przyczyn chorobowych.

Kiedy wykonuje się gastroskopię?

Najczęściej gastroskopia stosowana jest w przypadku pacjentów, u których podejrzewa się takie choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, jak rak żołądka, rak przełyku czy obecne w tym rejonie chłoniaki. Niejednokrotnie badanie to wykonuje się także podczas diagnostyki celiakii lub przed zabiegami operacyjnymi.

W niektórych przypadkach badanie gastroskopowe może mieć zastosowanie terapeutyczne - dzieje się tak np. przy usuwaniu polipów lub zmian przednowotworowych oraz w przypadku zamykania żylaków.

Jakie są przeciwwskazania do tego badania?

Wśród przeciwwskazań do tego badania wymienia się przede wszystkim niedawno przebyty zawał serca lub ostra niewydolność tego organu. Ponadto wykonanie badania wyklucza niestabilna choroba wieńcowa, niewyrównana niewydolność oddechowa czy też podejrzenie perforacji naszego przewodu pokarmowego. Ponadto każdorazowo przed wykonaniem gastroskopii pacjent musi podpisać pisemną zgodę na to badanie.

Gdzie można wykonać badanie gastroskopowe?

Decydując się na badanie panendoskopowe warto sprawdzić, czy gdzieś w okolicy ma gabinet gastrolog, zajmujący się takimi badaniami. Przykładowo w Koninie placówką, którą warto odwiedzić, jest WJK Gastroenterologia Konińska, funkcjonująca od 1983 roku. Poza gabinetem gastroenterologa i pracowni gastroskopii w tej placówce medycznej znajduje się także pracownia kolonoskopii, pracownia USG i gabinet EKG oraz zabiegowy. Oprócz tego w budynku mieści się szereg poradni: gastroenterologiczna, hepatologiczna, proktologiczna i chorób jelitowych. Pracująca w placówce doktor Wiesława Jabłońska-Kasińska gastroenterologią zajmuje się zajmuje się od roku 1980. Odbyła przez ten czas szereg kursów podyplomowych, od 2006 roku jest także członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego. W 2004 roku uhonorowana została nagrodą Eskulapa 2004 jako jedna z pięciu najlepszych lekarzy z Wielkopolski, rok później odebrała pamiątkowy grawerton dla najlepszego specjalisty w regionie konińskim przyznawany przez pacjentów.

Opracowanie:
Konin, Leszczynowa 33
tel. 63 241 48 70
Oceń artykuł (2)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz