Artykuł sponsorowany

Kolonoskopia – czym jest i jak się do niej przygotować?

Kolonoskopia – czym jest i jak się do niej przygotować?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego wykonywane w diagnostyce różnych chorób jelit. Za jego pomocą można w porę wykryć i wdrożyć wczesne leczenie schorzeń zapalnych, nowotworowych oraz zakaźnych. To bez wątpienia najskuteczniejsze badanie w profilaktyce nowotworu jelita grubego. Sprawdź, jak kolonoskopia wygląda w praktyce i jak się do niej przygotować.

Kolonoskopia – jak wygląda?

Kolonoskopia to badanie trwające około 30-60 minut. Na początku pacjent dostaje dożylne leki, które powodują, że czuje się zrelaksowany i senny, a następnie zostaje poproszony o położenie się na lewym boku na stole do badań. Podczas kolonoskopii lekarz używa długiego, elastycznego, rurkowego instrumentu o średnicy około 12 mm, który przekazuje obraz wyściółki okrężnicy. Kolonoskop wprowadza się przez odbytnicę i przesuwa na drugi koniec jelita grubego, dzięki czemu lekarz może precyzyjnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Luneta urządzenia wygina się, co umożliwia sprawne przesuwanie go po krzywiznach okrężnicy. Od czasu do czasu pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji. Aby rozszerzyć okrężnicę i zwiększyć pole widzenia luneta wdmuchuje powietrze do okrężnicy. Podczas badania pacjent może odczuwać lekkie skurcze. Jeśli podczas kolonoskopii lekarz zauważy coś niepokojącego, może pobrać niewielkie ilości tkanki do analizy, a także zidentyfikować i usunąć nieprawidłowe narośla lub polipy. W wielu przypadkach kolonoskopia umożliwia dokładną diagnostykę i leczenie bez konieczności wykonywania poważnych operacji.

Co muszę zrobić przed kolonoskopią?

Przed kolonoskopią należy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach zdrowotnych – dotyczy to szczególnie pacjentów cukrzycowych oraz biorących leki, które mogą wpływać na krzepnięcie krwi. W niektórych przypadkach może zajść konieczność podania antybiotyków. Wykonując badanie w sprawdzonej poradni gastrologicznej, takiej jak Endogast, pacjent może mieć pewność, że otrzyma precyzyjne wskazówki od lekarza i uzyska odpowiedzi na wszelkie trapiące go pytania.
Przed badaniem mogą obowiązywać pewne ograniczenia dotyczące diety lub płynów, ale będą się one różnić w zależności od zaleceń lekarza. Możesz zostać poproszony o ograniczenie lub wyeliminowanie stałych pokarmów na kilka dni przed badaniem, a także doustne przyjmowanie środków przeczyszczających.

Co się dzieje po kolonoskopii?

Po kolonoskopii pacjent może odczuwać skurcze lub uczucie wzdęcia, ale zwykle mijają po upływie kilkudziesięciu minut. Badanie nie stanowi podstawy do zmiany diety – pacjent może szybko powrócić do spożywania normalnych posiłków.
Opracowanie:
Kielce, Zagórska 24 lok. 26
tel. 605 593 045
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz