Artykuł sponsorowany

Najważniejsza jest woda

Najważniejsza jest woda

Pół miliona klientów z Gdańska i Sopotu otrzymuje do swoich domów wodę dostarczaną przez Saur Neptun Gdańsk. Spółka świętuje w tym roku swoje  25-lecie.

Jakość w każdej kropli

Woda dostarczana przez nas do kranów w Gdańsku i w Sopocie jest smaczna i bezpieczna, bo spełnia 100% norm jakości narzuconych prawem – podkreśla Guy Fournier, prezes Saur Neptun Gdańsk.

Obecnie do mieszkańców Gdańska dostarczana jest woda pobierana z 8 ujęć głębinowych: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn, Smęgorzyno i Oczyszczalnia Wschód,  1 ujęcia drenażowego w Pręgowie oraz 1 ujęcia powierzchniowego w Straszynie. Część mieszkańców Żabianki zaopatrywana jest w wodę z 2 ujęć głębinowych w Sopocie: Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze. W awaryjnych sytuacjach istnieje możliwość podawania mieszkańcom Gdańska wody z ujęć rezerwowych: Krakowiec i Świbno. Z kolei mieszkańcy Sopotu zaopatrywani są w wodę podawaną z 3 ujęć głębinowych: Bitwy pod Płowcami, Brodwino i Nowe Sarnie Wzgórze.

W celu zapewnienia jak najwyższej jakości wody, każdego dnia poddawana ona jest wewnętrznym badaniom. Próby pobierane są z 15 punktów wprowadzenia wody do sieci oraz z 37 punktów rozmieszczonych na sieci. W skali roku SNG wykonuje ponad 200 tys. badań wody. Próbkę pobieraną z ujęć podziemnych bada się w zakresie od 17 do 116 parametrów, natomiast wodę z ujęcia powierzchniowego w zakresie od 12 do 124 parametrów. Dodatkowo na 22 punktach na sieci SNG posiada monitoring parametrów wody on-line. Pozwala on na odczytywanie wyników w czasie rzeczywistym - w dowolnym momencie doby.

Zdrowie a woda

- Pijmy więcej gdańskiej  sopockiej kranówki. To naprawdę najwyższej jakości produkt, którym można ugasić pragnienie. Woda z kranu ma wiele atutów: jest zawsze świeża, schłodzona, a przy tym tania. Litr kranówki to wydatek 1 grosza – zaznacza Jacek Kieloch, wiceprezes SNG.

Gdańska woda kranowa to tzw. woda średniozmineralizowana. Co oznacza, że zawiera dość wysokie zawartości minerałów takich jak magnez, wapń, sód czy potas. Są to minerały, których spożywanie przez człowieka jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania, ale te same minerały po zagotowaniu wody w czajniku wytrącą się w postaci osadu, nazywanego potocznie kamieniem.

A zatem przegotowanie wody zmiękczy ją, ale za razem spowoduje zubożenie jej składu mineralnego. Zjawisko to wyjaśnia dyrektor ds. eksploatacji SNG – Stanisław Mikołajski.

 - Fakt obecności tzw. kamienia oznacza obecność w wodzie węglanu wapnia i magnezu. Są to minerały potrzebne organizmowi. A wytracają się one z wody podczas jej gotowania. Podobne ilości tych minerałów obecne są w wodach butelkowanych. Niedowiarkom proponuję zrobienie testu i przegotowanie wody butelkowej. Po takim teście okaże się, że ilość wytrąconego osadu będzie taka sama jak w przypadku wody kranowej. 

Woda i ścieki w systemie

Na koniec 2016 r. długość sieci wodociągowej eksploatowanej przez SNG wynosiła 1 553 km wraz z przyłączami. Wielkość produkcji wody w 2016 r. osiągnęła 27,2 mln m3. Obok produkcji i dostarczania wody mieszkańcom Gdańska i Sopotu, SNG odbiera i oczyszcza ścieki nie tylko z Gdańska i Sopotu ale również z sąsiednich gmin. Oczyszczanie odbywa się  na Oczyszczalni Ścieków Gdańsk-Wschód, która została wybudowana w 1976 r. jako oczyszczalnia mechaniczna. Wówczas, w efekcie jej pracy, możliwa była zaledwie około 30% redukcja zanieczyszczeń. Na przestrzeni lat przeprowadzano kolejne modernizacje obiektu oczyszczalni wraz z utworzeniem części biologicznego oczyszczania ścieków. Aktualnie oczyszczone ścieki odprowadzane są około 2,4 km w głąb Zatoki Gdańskiej i w 100% spełniają normy dla oczyszczonych ścieków zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska. Dobowa ilość ścieków dopływających do oczyszczalni wynosi 92 200 m3 (przepustowość projektowana obiektu 120 000 m3/dzień). Na koniec 2016 r. długość sieci kanalizacyjnej wraz z przykanalikami wynosiła 1343 km.

Czy wiesz, że…

  • Najstarszy czynny przewód wodociągowy to wodociąg o średnicy DN 80 z żeliwa pochodzący z roku 1870 o dł. 500m w ul. Trakt św. Wojciecha.

  • Najstarszy czynny przewód kanalizacyjny to kanał o średnicy DN 250 z kamionki z roku 1872 o dł. 279m, a znajduje się w ul. Więcierze.

  • Saur Neptun Gdańsk  produkuje dziennie dla swoich odbiorców  ok. 260 milionów szklanek wody.

  • 2619 zł oszczędzi rocznie rodzina, która zamiast kupować wodę butelkowaną będzie spożywała wodę z kranu.

  • Jeśli nasz kran kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę, stracimy w ciągu roku 5 tys. litrów wody.

  • Średnio do kąpieli w wannie zużywamy ok. 150 litrów wody, 10 minutowy prysznic to zużycie ok. 40 litrów.

  • Statystyczny gdańszczanin zużywa 105-107 litrów wody dziennie.

  • Do ręcznego umycia naczyń potrzeba aż 38 litrów wody. Zmywarka jest oszczędniejsza zużywa 7-12 litrów.

  • Człowiek może przetrwać bez jedzenia ok. 40 dni, natomiast bez wody zaledwie kilka dni. Utrata wody z organizmu człowieka na poziomie 10% jest niebezpieczna dla zdrowia, natomiast utrata 20% wody powoduje śmierć. Człowiek odczuwa pragnienie, gdy straci tylko 1% z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele.

Saur Neptun Gdańsk SA – gdańskie wodociągi - świętuje w tym roku swoje 25-lecie. Spółka powstała 1 lipca 1992 r., jako pierwsze w Europie Środkowej „joint venture” w dziedzinie usług komunalnych. Miasto Gdańsk objęło w niej 49% udziałów, a francuski partner SAUR objął w spółce 51% udziałów. SNG jest operatorem gdańskiego i sopockiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego i nadrzędnym zadaniem spółki jest utrzymywanie wysokiej jakości usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków. SNG obsługuje ponad 500 000 mieszkańców Gdańska i Sopotu, oczyszczając także ścieki z gmin sąsiadujących z Gdańskiem. SNG świadczy także usługi na zlecenie klienta, są to m. in.: zarządzanie siecią wod-kan, badania laboratoryjne, usługi projektowe oraz nadzory.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz