Artykuł sponsorowany

Jakie są metody czyszczenia kanalizacji?

Jakie są metody czyszczenia kanalizacji?

Sprawna instalacja kanalizacyjna jest niezbędna do prawidłowego odprowadzania nieczystości z budynków. Niestety, zaniedbania bądź niewłaściwa eksploatacja mogą prowadzić do powstawania uciążliwych zatorów w kanałach. W takiej sytuacji możemy próbować poradzić sobie z problemem samodzielnie, bądź wezwać specjalistów. Która z tych opcji będzie efektywniejsza?

Samodzielne usuwanie problemu

Wiele osób nim zdecyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy, próbuje na własną rękę przywrócić drożność odpływu. W przypadku umywalek, zlewów czy wanien niekiedy wyłącznie odkręcenie syfonu, a następnie jego umycie pod bieżącą wodą. Niemniej jednak bardzo często przyczyna awarii jest bardziej skomplikowana. W tej sytuacji sięgamy po popularne środki chemiczne bądź domowe mieszanki sporządzane na bazie octu wraz z sodą oczyszczoną. Jeśli zaś chodzi o toaletę, pomocnym narzędziem okazuje się przepychacz sanitarny. Choć wskazane metody mogą okazać się skuteczne, to ich wykorzystanie wymaga rozwagi. Zdarza się bowiem tak, że usilne przepychanie zatoru bądź nadużywanie wspomnianych chemikaliów przyczynia się do pogłębienia problemu i powstania rozległych uszkodzeń rurociągów. Ponadto w budynkach wielorodzinnych taka awaria skutkuje zalaniem mieszkania znajdującego się pod naszym lokalem.

Ponadto powstałe powód niedziałającego odpływu nie zawsze musi znajdować się w obrębie budynku. Istnieją sytuacje, w których interwencję trzeba podjąć poprzez studzienkę kanalizacyjną. W takiej sytuacji wezwanie specjalistów, na przykład z firmy REM-BUD, staje się koniecznością. Dysponują oni bowiem odpowiednim sprzętem, który z powodzeniem oczyści kanały instalacji.

Profesjonalne techniki udrażniania

Zasadniczo w ramach specjalistycznych technik wyróżnia się dwie podstawowe metody usuwania zatorów w kanalizacji: mechaniczną (elektromechaniczną) ora ciśnieniową (hydrodynamiczną). Pierwsza znajduje swoje zastosowanie, zwłaszcza jeśli problem zostanie zdiagnozowany w pionie zlokalizowanym wewnątrz budynku. Wykorzystuje się w tym celu specjalną spiralę wyposażoną w odmienne frezy. Urządzenie wprawiane jest w ruch obrotowy, pozwalając oczyścić przewody także z osadzającego się na ich ścianach kamienia czy tłuszczu. Sposób sprawdza się zwłaszcza w przypadku długich podejść oraz rur o niewielkich średnicach.

Inny sposób na udrażnianie kanalizacji stanowi wspomniana metoda ciśnieniowa. Polega na wprowadzeniu do studzienki węża i wtłoczeniu do kanału wody pod wysokim ciśnieniem ponad 100 barów. To bezpieczna technika – nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Mimo to skutecznie radzi sobie ze wszelkiego rodzaju zatorami, które uniemożliwiają poprawne odprowadzanie nieczystości. W przeciwieństwie do sprężyny, tego rodzaju sprzęt służy do oczyszczania odcinków zlokalizowanych poza budynkiem, chociażby pomiędzy obiektem a studzienką.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz