Artykuł sponsorowany

Kanalizacja sanitarna – jaka jest jej rola?

Kanalizacja sanitarna – jaka jest jej rola?

W każdym gospodarstwie jedno i wielorodzinnym produkowane są ścieki, które należy odprowadzać zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Z reguły niezbędne jest wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej, które zostanie połączone z oczyszczalnią lub siecią kanalizacyjną. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe funkcje kanalizacji sanitarnej oraz komu możesz zlecić jej wykonanie!

Za co odpowiada kanalizacja sanitarna?

Kanalizacja sanitarna to złożony z wielu elementów układ rurociągów, którym odprowadzane są ścieki z poszczególnych gospodarstw. Do wykonania tego rodzaju przyłącza nadają się między innymi tworzywa termoplastyczne, czyli PVC-U lub PP-MD. Konieczność zastosowania wysokiej jakości, trwałych materiałów związana jest z agresywnym środowiskiem, jakie panuje we wnętrzu systemu kanalizacyjnego.

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja kanalizacyjna, na przykład przez firmę Instal Cymorek sp.j., odpowiada za transport ścieków do oczyszczalni, dzięki czemu nie są one przetrzymywane w przydomowych, bezodpływowych zbiornikach (szambach).

Warunkiem efektywnego funkcjonowanie kanalizacji sanitarnej jest jej szczelność i drożność. Tylko w ten sposób zapobiegniemy przedostawaniu się ścieków do okolicznych gruntów i wód, co stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia zwierząt oraz ludzi.

Jakie ścieki można odprowadzać do kanalizacji sanitarnej?

Warto pamiętać, że do kanalizacji sanitarnej można odprowadzać wyłącznie ścieki sanitarne, czyli te związane z potrzebami bytowo-gospodarczymi. Najczęściej powstają pod wpływem zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych i zawierają odpływy z kuchni, łazienki (pralka, zmywarka, zlewozmywak, suszarka automatyczna, toaleta).

Odpady z zakładów produkcyjnych nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do instalacji sanitarnej, gdyż wiąże się to z przeciążeniem układu i zaburzeniem jego pracy. Ścieki sanitarne nie mogą być zanieczyszczone piaskiem, żwirem, tekstyliami, jak i innymi, nierozpuszczalnymi materiałami.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz