Jak sobie radzić z alergią na orzechy?

Jak sobie radzić z alergią na orzechy?

Orzechy mają wiele zalet. Znajduje się w nich spora ilość błonnika. Zawierają mało węglowodanów i świetnie smakują. Są idealną przekąską. Niestety alergie na orzechy występują często. W takim wypadku należy wyeliminować je ze swojej diety. Sprawdź, jak objawia się uczulenie na orzechy. Przeczytaj, które orzechy należą do najbardziej uczulających.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Które orzechy są najbardziej uczulające?

W Polsce najczęściej występuje alergia na orzechy włoskie. Częste jest także uczulenie na orzechy laskowe. Należy pamiętać, że alergeny wszystkich orzechów są do siebie podobne. Oznacza to, że zazwyczaj, jeżeli ktoś jest uczulony na jeden gatunek, musi również uważać na inne rodzaje orzechów.

Alergia na orzeszki ziemne często jest następstwem alergii krzyżowej – dowiedz się, czym jest alergia krzyżowa. Uczulenie na orzeszki bywa wtórne wobec pierwotnej alergii na pyłki brzozy. Orzeszki ziemne także często wywołują alergię.

Surowe i pieczone orzechy są najbardziej niebezpieczne. Jadalne kasztany także potrafią być bardzo uczulające. Ciekawostką jest, że orzechy ziemne bardziej niż z orzechami spokrewnione są z fasolą, która należy do roślin motylkowatych.

Jakie są objawy uczulenia na orzechy?

Alergia na orzechy bywa bardzo niebezpieczna. Najbardziej ekstremalną reakcją organizmu jest wstrząs anafilaktyczny. Jest to stan zagrożenia życia, a osoby, które wiedzą, że mają ostre reakcje alergiczne i są narażone na atak, powinny zawsze mieć przy sobie zastrzyk z adrenaliną.

Objawy alergii na orzechy najczęściej jednak są o wiele lżejsze. Mogą to być zmiany skórne – pokrzywka lub wysypka. Często występuje reakcja ze strony układu pokarmowego, czyli bóle brzucha, biegunka lub inne zaburzenia żołądkowo – jelitowe.

Typowy jest zespół alergii jamy ustnej – oznacza on obrzęk warg, całej jamy ustnej oraz gardła. Obrzęk jest zazwyczaj poprzedzony mrowieniem – jest to bardzo nieprzyjemne.

Należy pamiętać, że intensywność symptomów często uzależniona jest ilością alergenu. Na zaostrzenie objawów wpływa alkohol, leki zawierające kwas acetylosalicylowy oraz wysiłek fizyczny.

Jeżeli po spożyciu pokarmu pojawią się niepokojące objawy, warto zgłosić się do specjalisty. Od specjalisty otrzymasz skierowanie na testy alergiczne – przeczytaj, na czym polegają testy alergiczne. Dowiesz się, na co masz uczulenie i jakie produkty trzeba wyeliminować z diety. Może się okazać, że alergii na orzechy towarzyszą także inne uczulenia.

Opieka alergologa jest bardzo ważna. Dzięki niej możesz pozbyć się uczulenia – nie zawsze jednak jest to możliwe. Pamiętaj, że najlepszy sposób na alergię to unikać alergenu.

Jak leczyć alergię?

Unikanie alergenu nie jest proste. Należy uważnie czytać etykiety wszystkich spożywczych produktów, a w restauracji zawsze pytać kelnera, czy w zamawianym posiłku na pewno nie ma orzechów. Pamiętaj, że nawet śladowe ilości orzechów mogą być niebezpieczne.

Jeżeli nie udało się wyeliminować alergenu i orzech został zjedzony, można podać leki przeciwhistaminowe. Ekstremalne przypadki – atak anafilaktyczny – wymaga szybkiego podania adrenaliny.

Kiedy wprowadzić orzechy do diety dziecka?

Orzechy należą do produktów, które mają silnie alergizujące właściwości. Z uwagi na to powinny one znaleźć się w diecie dziecka w późniejszym czasie. Im później wprowadzimy do jadłospisu malucha orzechy, tym większe prawdopodobieństwo, że uda mu się uniknąć alergii nabytej. Najwcześniej  po skończeniu trzeciego roku życia, możemy spróbować dać dziecku orzechy i zobaczyć, jaka będzie reakcja jego organizmu.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz