Co to jest alergia krzyżowa?

Co to jest alergia krzyżowa?

Alergie bywają bardzo kłopotliwe i potrafią znacznie uprzykrzyć życie. Najgorsze jest to, że alergia na jedną rzecz często pociąga za sobą alergie na inne rzeczy. Warto obserwować swój organizm i w razie wystąpienia symptomów szybko działać. Przeczytaj, na czym polega alergia krzyżowa. Sprawdź, jakie są jej objawy i jakiego typu leczenie można wdrożyć, aby poczuć ulgę.

Strony www Strony www

Jak wygląda mechanizm alergii krzyżowej?

Za występowanie alergii krzyżowej odpowiedzialna jest budowa chemiczna białek obecnych w pyłkach roślin. Jest ona zbliżona bowiem do niektórych alergenów pokarmowych.

Przeciwciała IgE , które wytwarzane są przez układ immunologiczny, nie wychwytują różnic w budowie poszczególnych antygenów – traktują je tak samo. Wszystkie białka, które są do siebie podobne, zostają atakowane. Skutkiem działania tych przeciwciał jest nadwrażliwość na różnego rodzaju alergeny – dotyczy to, aż trzydziestu procent chorych na alergię wziewną.

Tego typu reakcje obserwuje się głównie pomiędzy pyłkami roślin oraz niektórymi owocami i warzywami. Częste są połączenia występujące pomiędzy pyłkami brzozy, jabłkiem oraz marchwią – przeczytaj, jakie są objawy alergii na pyłki brzozy.

Jeżeli masz uczulenie na bylice, twój organizm może także źle reagować na seler oraz arbuza. Należy przy tym pamiętać, że każdy organizm jest inny i czasami mogą wystąpić mniej oczywiste połączenia. Objawy alergii krzyżowej mogą zostać wywołane przez banany, awokado, kiwi, owoce morza czy roztocza kurzu domowego. Należy obserwować swój organizm i wychwytywać zależności. Warto wybrać się do alergologa i zasięgnąć porady specjalisty.

Czym uwarunkowane są alergiczne reakcje krzyżowe?

Wystąpienie reakcji krzyżowej jest bardzo prawdopodobne, jeżeli podobieństwo sekwencji białek w budowie antygenów głównych sięga siedemdziesięciu procent. Drugą sprawą, która powodować może reakcje krzyżowe są profiliny, czyli białka obecne w roślinach.

Za reakcjami krzyżowymi między niespokrewnionymi warzywami i owocami odpowiadają białka przenoszące lipidy.

Jakie są objawy?

Objawy alergii krzyżowej są bardzo zróżnicowane. Najczęściej będą to jednak zaburzenia układu oddechowego i pokarmowego.

Alergiczne reakcje krzyżowe wywołują także symptomy skórne – pokrzywkę oraz rumień. Zaostrzają one także zmiany w przebiegu atopowego zapalenia skóry. U osób uczulonych na pyłki występuje często OAS, czyli  zespół alergii jamy ustnej.

Najlepiej unikać surowych warzyw i owoców. Należy postawić na pieczone lub gotowane warzywa oraz owoce. Obróbka termiczna nie sprawdzi się w przypadku mleka czy pszenicy. W pewnym momencie trzeba będzie całkowicie wyeliminować produkty, które powodują alergię.  Diety eliminacyjnej nie należy stosować na wszelki wypadek. Dopiero po zaobserwowaniu symptomów należy rezygnować z poszczególnych produktów spożywczych.

Jak zdiagnozować i leczyć alergię krzyżową?

W przypadku alergii krzyżowej możliwa jest jedynie ocena prawdopodobieństwa wystąpienia. Nie ma  wystarczająco wiarygodnych testów, które  wyróżniałyby się  wymaganą swoistością oraz czułością, które umożliwiłyby jednoznaczne przewidzenie takiej reakcji.

Do metod leczenia tego typu przypadłości należy immunoterapia swoista. Regularnie przyjmuje się wtedy alergeny, które odpowiadają za pierwotne uczulenie – na przykład pyłki brzozy. Dawki alergenu  są małe, nie są w stanie wywołać objawów alergii. Dzięki nim organizm uodparnia się stopniowo od alergenów. Terapia ta często przynosi zadowalające efekty. Warto ją zastosować i szukać pomocy.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz