Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od internetu?

Jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od internetu?

Czy spędzasz zbyt wiele czasu na graniu w gry platformowe? A może kompulsywnie wchodzisz na strony internetowe i robisz zakupy w sieci? Nie możesz przestać sprawdzać serwisów społecznościowych, a nadmierne korzystanie z komputera koliduje z Twoim codziennym życiem? Jeżeli tak, bardzo możliwe, że cierpisz na siecioholizm, czyli uzależnienie od internetu.

Czym jest uzależnienie od internetu?

Siecioholizm, jak sama nazwa wskazuje, koncentruje się na przymusie korzystania z Internetu. W  obecnym świecie każdy człowiek jest otoczony przez technologię – w erze cyfrowej dominuje Internet. Większość codziennych czynności może być wykonywana z poziomu przeglądarki: opłaty za rachunki, zakup ubrań, dostarczenie sobie rozrywki itp. W dzisiejszych czasach trudno jest prowadzić normalne życie bez dostępu do internetu. Zawsze jesteśmy nim otoczeni i większość z nas używa go codziennie. Zasięg oddziaływania sieci to główny powód, dla którego diagnoza i leczenie schorzenia są utrudnione.

Jak rozpoznać siecioholizm?

To, że często korzystasz z Internetu (oglądasz dużo filmów na YouTube, często robisz zakupy online lub lubisz sprawdzać media społecznościowe), nie oznacza, że ​​cierpisz na zespół uzależnienia od internetu. Problem pojawia się, gdy te czynności zaczynają kolidować z Twoim codziennym życiem. Ogólnie zaburzenie uzależnienia od Internetu dzieli się na różne kategorie. Do najczęściej identyfikowanych należą: gry, portale społecznościowe, poczta e-mail, blogi, zakupy online i pornografia.

Niektórzy badacze sugerują, że to nie ilość czasu spędzanego w Internecie jest warunkiem zdiagnozowania zaburzenia, tylko sposób, w jaki internet jest używany.

Uzależnienie od internetu – z czego wynika?

Podobnie jak w przypadku większości zaburzeń, trudno wskazać dokładną przyczynę zespołu uzależnienia od Internetu. Niektóre badania sugerują, że uzależnienie od Internetu ma podobne podłoże co uzależnienie chemiczne (od narkotyków czy alkoholu).  Inne badania łączą zaburzenie uzależnienia od Internetu z fizyczną zmianą struktury mózgu, a konkretnie ilościową zmianą istoty szarej i białej w obszarach mózgu przedczołowego. Ten obszar mózgu jest związany z zapamiętywaniem szczegółów, uwagą, planowaniem i ustalaniem priorytetów zadań.

Objawy i leczenie siecioholizmu

Uzależnienie od Internetu może manifestować się w sposób fizyczny i emocjonalny. U osób uzależnionych często występują epizody depresyjne, niepokój, brak poczucia czasu, prokrastynacja, wahania nastroju, zaburzenia lękowe i stresowe oraz skłonności do izolowania się. Fizyczne objawy zespołu uzależnienia od Internetu mogą obejmować: ból pleców, bezsenność, problemy ze wzrokiem czy zespół cieśni nadgarstka.

Pierwszym krokiem w leczeniu jest uznanie, że problem istnieje. Zdecydowanie najlepsze efekty przenoszą terapia indywidualna i grupowa oraz terapia poznawczo-behawioralna organizowana przez Psycho-Med. Psychiatra lub psychoterapeuta dostosowuje model leczenia do indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz poziomu zaburzenia. Bez terapii wyjście z nałogu graniczy z niemożliwością.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz