Artykuł sponsorowany

Ekologiczne trendy w produkcji opakowań

Ekologiczne trendy w produkcji opakowań

Już od wielu lat ochrona środowiska jest tematem numer jeden w wielu dyskusjach publicznych czy publikacjach. Troska o naturę stała się nie tylko modą, ale też potrzebą. Firmy działające proekologicznie są postrzegane jako nowoczesne i dbające o dobro klientów. Takie trendy zaznaczają się w wielu branżach produkcji, ale wyjątkowo intensywnie wpływają na rynek opakowań.

Opakowania w kontekście produkcji odpadów

Wzrost zainteresowania zanieczyszczeniem środowiska i potrzebą jego ochrony wynika z alarmujących danych dotyczących ilości wyrzucanych odpadów, emisji pyłów czy ścieków, jakie dostają się do wód. Konsekwencją takich działań jest skażenie powietrza, wody i innych zasobów naturalnych, co bezpośrednio wpływa na zdrowie i warunki życia ludzi. Wzrastająca świadomość ekologiczna skłania do poszukiwania sposobów na zmniejszenie gór śmieci, między innymi przez wprowadzanie do użytku przedmiotów i materiałów nadających się do recyklingu oraz produkowanych z takich surowców.

Opakowania mają tu bardzo duże znaczenie, ponieważ nie przedstawiają większej wartości użytkowej, a jedynie ochronną. Zazwyczaj są wyrzucane po jednym użyciu, znacznie rzadziej wykorzystuje się je wielokrotnie. Pakowane jest wszystko, począwszy od produktów spożywczych po elektronikę, odzież czy obuwie. Co więcej, pudełko czy woreczek foliowy są pożądane jako sposób na zabezpieczenie produktu czy w roli nośnika reklamy. – Badania przeprowadzone przez brytyjską firmę DS Smith pokazują, że statystyczny Polak wyrzuca rocznie 286 plastikowych butelek, 209 puszek po napojach, 297 opakowań papierowych oraz ponad 600 opakowań po produktach spożywczych. Nietrudno wyobrazić sobie ilość opakowaniowych śmieci, jaką produkuje całe społeczeństwo – mówi przedstawiciel firmy Tubus, która zajmuje się produkcją ekologicznych opakowań.

Czym jest opakowanie ekologiczne?

Termin „ekologiczny” odnosi się do wszystkich tych produktów i działań, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. W przypadku opakowań są to takie wyroby, które można zutylizować w bezpieczny sposób lub poddać ponownemu przetworzeniu. Do najbardziej typowych opakowań ekologicznych zaliczają się te wykonane z papieru lub tektury. Ważne jest jednak, aby nie miały zbędnych dodatków, takich jak foliowana powłoka, która ma zwiększyć ich wytrzymałość.

Opakowania ekologiczne to jednak nie tylko te wykonane z określonych materiałów. Często istotny jest wygląd pudełka czy torebki, który już od pierwszego spojrzenia budzi skojarzenia proekologiczne. Dlatego producenci często rezygnują z barwienia, pozostawiając ich naturalny kolor, charakterystyczny produktu makulaturowego. Innymi ważnym detalami są nadruki symboli czy napisy w stylu „produkt biodegradowalny”. Do cenionych metod produkcji zaliczają się te oparte na materiałach z odzysku. W firmie Tubus w takiej technologii powstają pudełka plastikowe przezroczyste, w 80% wytwarzane z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu.

Trendy ekologiczne w dziedzinie opakowań zachęcają klientów do poszukiwania wyłącznie takich produktów, które są biodegradowalne lub mogą być poddawane recyklingowi. Coraz częściej sięgają oni po papierowe torby i wybierają produkty spożywcze w kartonach zamiast te w plastikowych butelkach. Do tych potrzeb dostosowują się też producenci, wprowadzając na rynek wyroby bezpieczne dla środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz