Artykuł sponsorowany

Czego nie sprzedasz w skupie złomu?

Czego nie sprzedasz w skupie złomu?

Skup złomu to miejsce, do którego oddaje się głównie stare metalowe odpady, czyli tzw. złom. Takie rzeczy ulegają potem ponownej obróbce (recyklingowi), by uzyskać inne cenne surowce. Dzięki skupom złomu można pozbyć się dużych maszyn, elementów konstrukcyjnych, niepotrzebnych części i przewodów instalacyjnych. Istnieją jednak takie odpady, których się tu nie przyjmuje – o czym mowa?

Czym dokładnie jest złom?

Złom to nie tylko – jak większość myśli – stare, nieprzydatne nigdzie, metalowe odpady. Tym terminem określamy przedmioty z metalu, które nadają się do ponownego wykorzystania. Są to zatem odpady i wyroby metalowe, nadające się do recyklingu. Jeśli dana rzecz z metalu jest całkowicie bezużyteczna i nie da się jej ponownie przetworzyć, skupy złomu nie przyjmą jej. Można zatem uznać, że złom to:

  • stalowe konstrukcje,

  • puszki aluminiowe, metalowe,

  • stare ogrodzenia, druty, pręty, przewody,

  • metalowe naczynia, rury, profile, elementy instalacyjne (np. z sieci wodociągowych, kanalizacyjnych),

  • części samochodowe i elementy karoserii.

Niedozwolone odpady metalowe w skupach złomu

Legalne skupy złomu nie przyjmą niektórych odpadów metalowych. Do zakazanych części należą znaki drogowe, barierki, monety znajdujące się w obiegu, fragmenty torów i trakcji kolejowych, elementy infrastruktury komunikacyjnej czy dekle do studzienek kanalizacyjnych. Nie ma znaczenia, że weszliśmy w posiadanie tych metalowych przedmiotów legalnie (np. przejmują majątek spółki lub odkupując mienie komunalne na licytacji).

Co zatem można sprzedać w skupach złomu?

Profesjonalne skupy metalowe przejmują złom stalowy i metalowy (czyli odpady, które nadają się do recyklingu). Zdarza się jednak, że w takich miejscach można spieniężyć też inne rzeczy, np. makulaturę, jakieś surowce wtórne, kable instalacyjne, budowlane, samochodowe, a także metale kolorowe (m.in. miedź, cynę, mosiądz, aluminium, cynk). Przed oddaniem dozwolonych produktów i odpadów należy zapoznać się z wewnętrznym regulaminem danego skupu złomu. To tutaj znajdują się dokładne informacje, co można sprzedać, a czego nie.

Legalny skup złomu Remet ze Szczecina skupuje różne metale (miedź, mosiądz, ołów, stal nierdzewna, aluminium, brąz, cyna, stopy metali, złom żeliwa), surowce wtórne (puszki), a także kable miedziane.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz