Artykuł sponsorowany

Co się dzieje z wrakiem samochodu po kasacji?

Co się dzieje z wrakiem samochodu po kasacji?

Do kasacji samochodu zazwyczaj dochodzi z powodu jego zużycia, czyli np. gdy jazda autem przestaje być bezpieczna lub wtedy, kiedy jego naprawa przestaje być opłacalna. Kasacja wiąże się z rozbiórką samochodu na części i utylizacji. Taki zabieg może być wykonywany tylko przez specjalistów, którzy są do tego uprawnieni. Kasacja to jedyny legalny sposób na zniszczenie samochodu. Dowiedz się, co się dzieje z autem po kasacji.

Co należy zrobić, aby poddać auto kasacji?

Pierwszym krokiem kasacji samochodu jest zgłoszenie się do odpowiedniej firmy. Aby samochód mógł zostać poddany złomowaniu, właściciel musi okazać:

·       dowód rejestracyjny,

·       umowę kupna-sprzedaży,

·       jeżeli pojazd był rejestrowany na firmę – dokumenty, które to potwierdzają,

·       upoważnienie do kasacji pojazdu,

·       kartę pojazdu.

Firma po przyjęciu tych dokumentów musi wydać właścicielowi samochodu zaświadczenie o przyjęciu auta do kasacji, a także protokół potrzebny do wyrejestrowania pojazdu i złożenia wypowiedzenia związanego z OC. Wszystkie dokumenty w tym momencie tracą swoją ważność. Z unieważnionymi tablicami, dowodem rejestracyjnym i innymi dowodami istnienia auta idzie się do właściwego wydziału komunikacji w urzędzie. Wtedy dopiero składa się wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.

Co dalej z wrakiem samochodu?

Według ubezpieczycieli wrakiem samochodu nazywa się pojazd, który uległ uszkodzeniu, a więc jego naprawa jest niemożliwa. Takie auto mogło zostać przykładowo zniszczone przez wandala lub ulec kolizji. Inaczej sprawa będzie wyglądać w przypadku ubezpieczenia OC, a inaczej w przypadku ubezpieczenia AC. Ubezpieczyciel od strony sprawcy uzna szkody za niewypłacalne, kiedy przekroczą one o 100% cenę pojazdu. Kiedy ubezpieczony ma korzystać z własnego autocasco, liczy się 70% tej ceny.

Właściciel auta nie musi zostawać z wrakiem sam – w jego zbyciu może pomóc ubezpieczyciel, co regulują przepisy Ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. W takiej sytuacji ubezpieczyciel najczęściej wystawia wrak na aukcję internetową. Zazwyczaj kupują je przedsiębiorcy, którzy rozbierają auta i sprzedają części. – Auto można oddać do złomowania. Kiedy zostaje ono poddane demontażowi, firma rozbiera je na części, które potem może sprzedawać. Od tego momentu właściciel nie musi się już interesować pojazdem należącym niegdyś do niego – tłumaczy przedstawiciel firmy Spoko pomoc drogowa.

Pozbycie się wraku samochodu nie jest trudne – za jego oddanie do kasacji często dostaje się jeszcze pieniądze. Nie są to oczywiście kwoty duże, ale warto pozbyć się auta, skoro nie będzie już użytkowane. Należy też pamiętać, aby był to legalny sposób złomowania z pozwoleniem od wojewody.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz