Artykuł sponsorowany

W jakich przypadkach złomuje się samochody?

W jakich przypadkach złomuje się samochody?

Prawda jest taka, że kierowcy zżywają się ze swoimi samochodami, szczególnie jeśli jest to pierwszy pojazd właściciela. Niekiedy złomowanie jest jednak sensowym rozwiązaniem, często jedynym. Kochane autko kończy swój żywot w stacji demontażu pojazdu. Dowiedz się, na czym polega złomowanie, kiedy jest to nieuniknione i na co zwrócić uwagę. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym procesie.

Kiedy złomować auto?

Szkoda całkowita, określana przez ubezpieczyciela, to zwykle główny powód, przez który następuje złomowanie auta. Złomowanie auta, określane inaczej kasacją, w obliczu prawa, zobowiązuje kierowcę do tego, aby udać się do stacji demontażu, takiej jak prowadzi Grzegorz Sarna. Obowiązkiem kierowcy jest wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Niedopełnienie obowiązku kasacji może się wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

W życiu kierowcy zdarza się szereg sytuacji, w rezultacie których, kasacja auta jest również konieczna. Może to być moment, kiedy posiadacz auta sam się na kasację decyduje. Aby naprawić wysłużony samochód należy spodziewać się niemałej kwoty, dlatego często lepszym rozwiązaniem jest udanie się na szrot. W przypadku wielu modeli jest również problem z wymianą części, co również może wskazywać na kasację. Wyrejestrowując zezłomowane auto możemy się spodziewać nawet zwrotu części składek OC, więc podjęcie takich czynności może się okazać niezłą inwestycją.

Co warto wiedzieć do procesie złomowania?

Pierwszy krok - wybór odpowiedniej stacji demontażu. Miejsce to musi posiadać wystawione przez Marszałka Województwa zezwolenie na działalność. Ważne jest to, aby pracownicy złomowni najpierw usunęli z pojazdu paliwo i wszelkie płyny, a mnóstwo podzespołów i części zdemontowali - z myślą o recyklingu. Ustawa z 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji reguluje wszelkie podstawy prawne wobec złomowania.

Oprócz tego, że samochód musi mieć tabliczkę z możliwym do odczytania numerem VIN, właściciel auta wybierając się na złomowisko, powinien mieć ze sobą następujące dokumenty:
  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu,
  • potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia,
  • tablice rejestracyjne pojazdu. 

kopie zaświadczenia o kasacji pojazdu wykonuje się tuż po zezłomowaniu. Jedna kopia należy do właściciela auta, a drugą - kierowca powinien przekazać podczas wyrejestrowania auta w urzędzie.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz