Pracoholizm jako problem w społeczeństwie

Pracoholizm jako problem w społeczeństwie

Pracoholizm nie jest rzadkim zjawiskiem. Problem ten z roku na rok postępuje. Przyczyny są różne – wychowanie, problemy społeczne, ambicje. Skutki potrafią być bardzo bolesne. Warto poznać problem. Przeczytaj o skutkach pracoholizmu. Sprawdź, skąd bierze się uzależnienie od pracy. Dowiedz się, jaki pracoholizm ma wpływ na wszelkiego rodzaju relacje.

Strony www Strony www

Uzależnienie od pracy

Czasami praca bywa sposobem na radzenie sobie z innymi problemami. Może ona wzmocnić poczucie wartości osoby uzależnionej oraz pomóc zredukować nieprzyjemne napięcie. Jednak jak każde uzależnienie prowadzi do negatywnych konsekwencji. Przeczytaj, czym jest pracoholizm.

Zawsze najważniejsza jest wczesna diagnoza. Im wcześniej zauważymy problem, tym łatwiej będzie nam się go pozbyć. Należy pamiętać, że równowaga pomiędzy pracą i życiem jest bardzo ważna – trzeba o nią zatem odpowiednio zadbać. Z pracoholizmem można walczyć – sprawdź, jak leczyć pracoholizm.

Jakie są skutki pracoholizmu?

Nie każdy może zostać pracoholikiem. Istnieją pewne cechy charakteru, które sprawiają, że jedni mają większe predyspozycje do tego zjawiska od innych. Ludzie ambitni, którzy mają skłonność do rywalizacji, są narażeni na pracoholizm. Cechy charakteru grają tutaj rolę.

Obsesyjne zaangażowanie w pracę sprawia, że chcemy, aby wszystko było perfekcyjnie – nie zawsze jest to możliwe, co budzi frustracje i może prowadzić nawet do depresji czy wypalenia zawodowego. U takich osób często pojawiają się myśli samobójcze. Pogorszenie stanu zdrowia jest kwestią czasu. Przemęczony organizm może doświadczać spadku odporności – częściej choruje. Skutki pracoholizmu są bardzo dotkliwe.

Jakie są skutki odstawienia pracy dla pracoholika?

Mechanizmy, które rządzą pracoholizmem, wyglądają podobnie jak mechanizmy każdego innego uzależnienia. Odstawienie nałogu wiąże się z uporczywymi konsekwencjami. Należy przygotować się na nieprzyjemne stany emocjonalne – wewnętrzny lęk. Możliwa jest także bezsenność i nieustanne podenerwowanie. Należy zgłosić się do psychologa, który pomoże przejść przez trudne chwile.

Pamiętajmy, że uzależnienie od pracy nie jest dobre ani dla pracownika, ani dla pracodawcy. Tego typu uzależnienie może oznaczać również, że pracownik będzie przebywał często w pracy, ale jego efektywność będzie sukcesywnie się zmniejszać.

Wpływ pracoholizmu na relacje

Pracoholizm nie sprzyja żadnym relacjom. Poczynając od relacji w pracy, a kończąc na relacje z rodziną czy przyjaciółmi. Współpracownicy są poprawiani na każdym kroku – pracoholik ma problem z delegowaniem zadań – nie ma zaufania do innych kolegów i jest przekonany, że wszystko zrobi najlepiej. Może być to przyczyną napięć i nieporozumień. Pogłębia to problem samotności i cały mechanizm się zapętla.

Przyczyną pracoholizmu często jest brak umiejętności społecznych i związana z nią samotność. Praca jest ucieczką. Problemy społeczne stają się coraz większe i większe. Wsparcie osób trzecich w takich przypadkach jest bardzo cenne.

Brak czasu wolnego sprawia, że relacje z rodziną i przyjaciółmi nie są odpowiednio pielęgnowane. Prowadzi do ochłodzenia relacji, a w konsekwencji do rozwodów czy całkowitego utracenia kontaktu.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz