Czym jest pracoholizm?

Czym jest pracoholizm?

W dzisiejszym świecie uzależnienie od pracy jest coraz większym problemem. Balans między pracą a życiem osobistym jest bardzo ważny – dzięki niemu jesteśmy szczęśliwymi ludźmi. Niekiedy bywa, że jest on mocno zachwiany. Przeczytaj, gdzie leży przyczyna pracoholizmu. Sprawdź, jak rozpoznać pracoholika i jak można pomóc takiej osobie.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak rozpoznać pracoholika?

Granica pomiędzy wkładaniem serca w swoją pracę a pracoholizmem potrafi być cienka. Warto bacznie się obserwować i wychwytywać mechanizmy, które nam nie służą. Pracoholizm prowadzi do depresji i szkodzi nie tylko nam, ale także naszym najbliższym. Przeczytaj, jak pracoholizm wpływa na relacje.

Istnieją pewne symptomy, po których można rozpoznać, że dana osoba ma problem i niezbędna jest interwencja. Jeżeli cały czas – także wolny – zostaje poświęcony obowiązkom zawodowym oznacza to, że równowaga została zachwiana. Jest to niebezpieczne.

Pracoholicy to osoby ambitne i perfekcjoniści. Mają oni problem z delegowaniem zadań. Chcą, aby wszystko spoczywało na ich barkach. Taki ciężar może przygnieść. Pracoholik nigdy nie będzie w pełni zadowolony z rezultatów. Dlatego też nic nie będzie sprawiało mu radości. Takie osoby są znerwicowane i łatwo je wyprowadzić z równowagi.

Sukces staje się obsesją. Nawet podczas wypoczynku pojawiają się nieustanne myśli dotyczące pracy. Prawdziwy wypoczynek zatem jest niemożliwy. Pracoholizm to uzależnienie. Osoba, która odstawia swój nawyk, odczuwa fizyczne objawy takie jak bóle żołądka, głowy czy bóle kręgosłupa – tak samo wygląda to, kiedy pracoholik odstawi swoją pracę. Pomiędzy pracoholizmem a na przykład alkoholizmem jest wiele analogii. Warto podkreślić, że osoby, które mają skłonność do jednego nałogu, często też popadają w inne uzależnienia.

Główne przyczyny pracoholizmu

Przyczyny pracoholizmu mogą być różne. Jak każdy inny nałóg pracoholizm jest ucieczką. Próbą wypełnienia pustki. Uzależnienie zastępuje relacje społeczne. Pomaga także w poradzeniu sobie z trudnymi emocjami. Jest to jednak rozwiązanie na krótką metę. W dłuższej perspektywie przynosi ono więcej strat niż korzyści. Ciągłe koncentrowanie się na pracy może skończyć się uzależnieniem.

Pewne osoby mają większe predyspozycje do popadania w nałogi niż inne. Wychowanie także ma duży wpływ na dorosłe życie. Osoby, które nie dostały od rodziców wystarczającego wsparcia lub nie mogły wyrażać własnych emocji, w dorosłym życiu próbują sobie z tym jakoś poradzić.

Jak pomóc osobie uzależnionej od pracy?

Pracoholizm wymaga interwencji psychologa i dużej pracy nad sobą. Wsparcie osób trzecich – rodziny oraz przyjaciół jest nieocenione. Kluczowe w całej terapii.

Rozpoznanie pracoholizmu wymaga czasu. Niezbędny jest szczegółowy wywiad i dłuższa obserwacja. Jeżeli zauważysz u bliskiej osoby niepokojące symptomy, doradź wizytę u specjalisty. Pamiętaj jednak, że bez szczerych chęci zainteresowanego pomoc jest niemożliwa.

Na początku możesz także próbować zachęcić osobę, która wykazuje objawy charakterystyczne dla pracoholizmu, aby spróbowała innych aktywności, znalazła jakąś pasję, zaczęła ćwiczenia fizyczne. Jednak musisz pamiętać, że tego typu schorzenia wymagają terapii specjalisty. Po zakończeniu terapii bardzo ważne, aby utrwalać rozpoczęte zmiany. Rozwiązanie problemu wymaga wielu lat i ciężkiej pracy nad sobą.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz