Konsekwencje mobbingu – jakie są koszty dyskryminacji?

Konsekwencje mobbingu – jakie są koszty dyskryminacji?

Mobbing jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Znęcanie się nad drugim człowiekiem nigdy nie przynosi dobrych skutków. Zaczyna się od małych uwag, drobnych uszczypliwości, z czasem stają się one coraz większe i coraz bardziej nieznośne dla ofiary. Sprawdź, jakie są konsekwencje mobbingu – nie tylko dla ofiary, ale również dla firmy. Przeczytaj, jakie zachowania to mobbing.

Strony www Strony www

Jakie zachowania to mobbing?

Mobbing może przybrać różny charakter – sprawdź, co to jest mobbing. Przede wszystkim należy pamiętać, że jeden incydent nie wystarcza. Mobbing to negatywne zachowania wobec pracownika, które trwają przez dłuższy okres czasu. Uszczypliwe uwagi, podważanie kompetencji, nieustanne prośby o to, aby zostać po godzinach, naśmiewanie się z kogoś, traktowanie go jak powietrze – to wszystko łączy się z mobbingiem.

Jakie są konsekwencje mobbingu dla ofiary?

Tutaj wszystko zależy od charakteru człowieka. Wrażliwi ludzie mogą zmagać się przez lata z konsekwencjami. Często niezbędna jest pomoc psychologa. Nękane osoby często popadają w depresję czy w nałogi. Stają się nerwowe i mają niską samoocenę. Długotrwały stres może skutkować bólami głowy, kłopotami z koncentracją i ze snem, stanami lękowymi oraz wyczerpaniem emocjonalnym.

Relacje z najbliższymi także ulegają zmianie. W skrajnych przypadkach zdarza się, że taka osoba traci przyjaciół czy nawet rodzinę. Mogą wystąpić także myśli samobójcze. Takie osoby często chcąc załagodzić nerwy, popadają w różnego rodzaju nałogi. Pogłębia to problem.

Jakie są konsekwencje mobbingu dla pracodawcy?

Pracodawca także traci. Pracownik, który jest mobbingowany, nie jest wydajny. Pracuje gorzej. Nie ma także motywacji do pracy. Taka osoba będzie także częściej korzystać ze zwolnień lekarskich – nieustanne zdenerwowanie obniża odporność i jest przyczyną wielu dolegliwości, które mogą uniemożliwić wykonywanie zadań. Mobbing nie służy zatem nikomu i szybko należy reagować na tego typu problemy.

Zdarza się często, że mobbing skierowany jest wobec pracownika o dużych kwalifikacjach. Osoba, która jest na kierowniczym stanowisku, może obawiać się takiego pracownika i stosować wobec niego przemoc werbalną oraz szykany. To też nie służy pracodawcy. Poprzez takie zachowanie może stracić on bardzo cennego pracownika.

Dla firmy jest to również strata wizerunkowa. Nikt  nie chce zatrudnić się w organizacji, w której występuje zjawisko nękania. Takie informacje często wypływają poza firmę, która potem może mieć problemy ze znalezieniem dobrego pracownika. Konsekwencje mobbingu potrafią być bardzo dotkliwe.

Jak chronić się przed mobbingiem?

Przede wszystkim warto unikać firm, w których panuje chaos organizacyjny i nie ma jasno wyznaczonych zadań. Jeżeli wiesz, że z trudem przychodzi ci konfrontacja z autorytetem i masz skłonności do tego, aby całą winę brać na siebie, wybierz się do psychologa i spróbuj nad tym popracować. Prawidłowe podejście również uchroni cię przed tego typu sytuacjami.

Reaguj na samym początku. Nie czekaj do momentu, w którym  zachowania lobbingowe staną się rutyną. W razie tego typu problemów nie bój się zmienić miejsca pracy – wyjdzie ci to na dobre.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz